Aplikacja webowa a aplikacja mobilna – poznaj różnice

Współczesna technologia pozwala użytkownikom korzystać z Internetu i jego możliwości tak, jak najbardziej im odpowiada. Rzadko kto poddaje jednak analizie tę kwestię, często mylnie uznając, że aplikacje webowe są tym samym, co aplikacje mobilne. W istocie przeważnie służą one do tego samego celu, jednak w rzeczywistości występują między nimi znaczne różnice, dotyczące samego procesu tworzenia, czy też doświadczeń, jakie dają użytkownikowi. Czym więc aplikacje webowe różnią się od aplikacji mobilnych i które z nich mają obecnie większy potencjał? Sprawdźmy!

Jaki jest podział aplikacji?

Współcześnie obowiązuje przekonanie, że jeżeli nie ma Cię w Internecie, to tak naprawdę… nie istniejesz nigdzie. Takie rozumowanie jest szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy już na początkowym etapie swojej działalności powinni zadbać o budowanie swojej pozycji i odpowiedniej marki w sieci. Teraz jednak niekoniecznie oznacza to inwestycję w strony internetowe! Właściciele biznesów mają bowiem o wiele więcej możliwości, w tym aplikacje tworzone przez programistów i deweloperów. Ich podział zakłada rozróżnienie na:

  • aplikacje webowe,
  • aplikacje mobilne,
  • aplikacje desktopowe.

Przyjrzymy się teraz po kolei każdej z nich!

Czym jest aplikacja desktopowa?

Na pierwszy ogień: aplikacja desktopowa, która przez wielu uznawana jest za przestarzałą. Aplikacje desktopowe to nic innego, jak programy komputerowe, dedykowane konkretnemu systemowi operacyjnemu. Korzystanie z nich wymaga wcześniejszej instalacji na urządzeniu. Pomimo tego, że powoli odchodzi się od aplikacji desktopowych, w dalszym ciągu są one uznawane za jedne z najbezpieczniejszych, jeżeli chodzi o przechowywanie danych. Wszystko bowiem odbywa się na wewnętrznym serwerze, do którego dostęp mają wyłącznie osoby upoważnione.

Co to jest aplikacja webowa?

W dalszej kolejności wyróżniamy aplikacje internetowe, zwane również webowymi. Są to o wiele bardziej rozbudowane programy komputerowe, funkcjonujące na serwerze, do którego dostęp jest możliwy dzięki przeglądarkom www. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych aplikacji desktopowych korzystanie z aplikacji internetowej nie wymaga od użytkownika instalowania jej na komputerze – wystarczy dostęp do Internetu! Aplikacje internetowe są wykorzystywane do bardzo wielu celów, z czego wśród najczęstszych wymienia się możliwość: przeglądania portali społecznościowych, korzystania z platform rezerwacyjnych czy wykorzystywania narzędzi dostępnych w przeglądarce (np. narzędzia Google). Co więcej, aplikacji webowych można używać zarówno na komputerach, jak i smartfonach. Projektując stronę internetową, jej właściciel musi jednak pamiętać, by odpowiednio dostosować interfejs pod wszelkie urządzenia mobilne. Dzięki temu korzystanie z nich będzie równie intuicyjne, co przeglądanie tej samej treści na stronie internetowej.

Aplikacja webowa a strona internetowa

Zanim przejdziemy do omówienia ostatniego typu aplikacji (czyli mobilnych), warto pokrótce wyjaśnić różnice, między stronami internetowymi a aplikacjami internetowymi. Przez wielu użytkowników są one uznawane za to samo, podczas gdy w rzeczywistości mają sporo różnic. Strona internetowa jest tworzona wyłącznie po to, by prezentować treści i grafiki, które mogą zainteresować potencjalnego użytkownika sieci – pełni więc funkcję wyłącznie informacyjną. W aplikacjach webowych chodzi zaś o to, by nawiązać z nim interakcję. Wśród możliwości aplikacji internetowych wyróżnia się więc:

  • utrzymywanie kontaktu (np. ze znajomymi, czy też z klientami, poprzez media społecznościowe),
  • rezerwację oraz zakup biletów lub noclegów,
  • słuchanie muzyki (np. YouTube).

Ze stroną internetową mamy zaś do czynienia wtedy, gdy wyłącznie przeglądamy dostępną treść – np. czytając blogi oraz portale informacyjne, czy też odwiedzając strony internetowe, stanowiące wizytówkę firm. Podsumowując więc: aby prawidłowo działać i móc dostarczać użytkownikowi dane treści, zarówno strony internetowe, jak i aplikacje webowe potrzebują dostępu do przeglądarki oraz łącza internetowego. Różnica polega jednak na tym, że aplikacja internetowa daje więcej możliwości niż strona. I choć współcześnie tworzenie aplikacji webowej wydaje się lepszym rozwiązaniem, w dalszym ciągu strona internetowa cieszy się ogromną popularnością.

Co to jest aplikacja mobilna?

Jak sama nazwa wskazuje, aplikacje mobilne tworzone są zaś pod urządzenia mobilne. Można więc wykorzystywać je na smartfonach lub też tabletach, jednak potrzeba do tego konkretnego systemu operacyjnego (Android lub iOS). Również w tym przypadku konieczna jest instalacja – z tym jednak wyjątkiem, że są one pobierane na dysk urządzenia. Co do zasady działania, aplikacja mobilna nie wymaga dostępu do Internetu (chociaż czasami może on być niezbędny).

Aplikacja mobilna a mobilna strona internetowa

Tuż obok aplikacji mobilnych wyróżniamy także mobilne strony internetowe. Są one tworzone specjalnie pod urządzenia mobilne, uwzględniając: wielkość wyświetlacza, ograniczoną szybkość łącza internetowego, obsługę za pomocą dotyku oraz technologie, którymi dysponują urządzenia mobilne. Zazwyczaj tradycyjne strony internetowe są bardziej rozbudowane niż te mobilne, dlatego użytkownik otrzymuje dostęp wyłącznie do okrojonej, minimalistycznej wersji.

Aplikacja webowa a mobilna. Jakie są różnice?

Nie da się ukryć, że współcześni przedsiębiorcy zawsze starają się iść z duchem czasu, biorąc pod uwagę przede wszystkim wygodę i zadowolenie swoich klientów. Dlatego też to właśnie aplikacja internetowa oraz mobilna cieszą się największym zastosowaniem. Aby móc wybrać dla swojego biznesu najlepsze rozwiązanie, warto poznać różnice między aplikacją webową a mobilną. Zaczynamy!

Wykorzystywana technologia

W pierwszej kolejności warto nadmienić, że główna różnica między tymi dwoma aplikacjami dotyczy technologii, wykorzystywanej w trakcie ich tworzenia. Aplikacje internetowe bazują przede wszystkim na języku HTML, CSS i JavaScript. Niekiedy też (przy bardziej rozbudowanych aplikacjach) wykorzystywane są języki PHP czy MySQL. Aplikacje mobilne zaś powstają w oparciu o technologię i narzędzia Software Development Kit, a sam język programowania jest ściśle dopasowywany do systemu operacyjnego. Sprawia to, że stworzenie aplikacji mobilnej jest droższe, aniżeli internetowej. W przypadku iOS budowa odbywa się przy użyciu Objective-C lub Swift. Android zaś wykorzystuje język Java.

Funkcje i możliwości

Z perspektywy użytkownika ważniejsza jest jednak kwestia funkcji i możliwości, jakie dają oba rozwiązania. W tym aspekcie niepodważalne zwycięstwo należy do aplikacji mobilnych, które mogą współdziałać z funkcjami dostępnymi na urządzeniach mobilnych (m.in. GPS czy kamera). Aplikacje internetowe zaś mogą zaoferować wyłącznie ograniczony zestaw funkcji. Aplikację mobilną uznaje się też za szybciej działającą oraz łatwiejszą do spersonalizowania. Co więcej, może ona także funkcjonować w trybie offline, czego nie można powiedzieć o webowej alternatywie. Tym zaś, co przemawia za aplikacjami internetowymi, jest łatwość tworzenia oraz niższe koszty utrzymania.

Dostępność

W końcu ważna różnica dotyczy też dostępności. Aplikacja internetowa jest bowiem dostępna na każdym urządzeniu, które posiada zainstalowaną przeglądarkę www. Aplikacje mobilne zaś są tworzone wyłącznie pod konkretny system – tak więc apka dedykowana dla systemu iOS nie będzie działać na urządzeniach z Androidem. Istotnym wyznacznikiem jest też fakt, że aby skorzystać z aplikacji mobilnej, trzeba ją najpierw zainstalować. Taki wymóg nie obowiązuje w przypadku aplikacji webowych, gdzie wystarczy wyłącznie dostęp do Internetu.

Aplikacje webowe czy aplikacje mobilne – którą wybrać?

Nie da się ukryć, że różnice między aplikacjami mobilnymi a webowymi są znaczące. Niewątpliwie jednak obie grupy są warte inwestycji. Zawsze warto jednak brać pod uwagę trendy obecnego rynku oraz potrzeby, jakie wykazują współcześni użytkownicy. Nie można przejść więc obojętnie obok faktu, że mobilność stanowi coraz istotniejszy aspekt życia każdego człowieka. Z drugiej jednak strony w dalszym ciągu wielu usługobiorców pozostaje wiernym tradycyjnym formom. Jakie zatem rozwiązanie warto zastosować w swoim biznesie? Najlepiej łączone! Istnieją bowiem również aplikacje hybrydowe, stanowiące połączenie aplikacji mobilnej i webowej. Korzystają z nich przede wszystkim serwisy społecznościowe. Jeszcze innym rozwiązaniem może być PWA, czyli Progressive Web Application (aplikacja progresywna), która z pozoru wygląda jak aplikacja mobilna, jednak technicznie funkcjonuje jako aplikacja webowa. Dynamicznie rozwijający się rynek ma dla przedsiębiorców bardzo wiele możliwości. Tak naprawdę to tylko od nich zależy, czy i jak skutecznie wykorzystają ich potencjał!