Korzyści płynące z ustawienia ciemnego motywu w telefonie

Urządzenia elektroniczne stały się nieodzownym elementem naszej codzienności. Średnio kilka godzin dziennie spędzamy przed ekranem komputera – zarówno w pracy, jak i po godzinach – co jakiś czas przerzucając się na mniejszą rozdzielczość, czyli nasz smartfon. Niezaprzeczalnie takie działanie jest nie lada wyzwaniem dla naszych oczu. Dlatego też wiele osób decyduje się przełączyć tryb swojego telefonu na tak zwany ciemny motyw. Czym jest on jest? Jak działa oraz jakie zalety niesie ze sobą jego używanie? Odpowiedzi na te pytania poszukuj w naszym artykule!

Tryb ciemny w smartfonie – co to takiego?

Każdy użytkownik urządzeń elektronicznych tuż po otrzymaniu swojego sprzętu, stara się dostosować jego ustawienia do indywidualnych preferencji. Oprócz standardowych ustawień daty i czasu, lokalizacji czy ulubionego dzwonka, istnieje także możliwość dostosowania jasności telefonu czy komputera pod osobę, która z niego korzysta. Standardowe przyciemnianie ekranu to jednak nie wszystkie opcje, jakie oferują współczesne urządzenia. Każdy zainteresowany ma bowiem wybór między dwoma trybami ustawień systemu: jasnym oraz ciemnym. Pierwszy z nich towarzyszy nam praktycznie od początku, charakteryzując się tym, iż na ekranie sprzętu wyświetlają się… czarne litery na białym tle. Nie tak dawno temu trend ten został jednak porzucony na rzecz ciemnego motywu, który stanowi dokładną odwrotność kolorów swojej jasnej alternatywy – czyli wyświetlacz posiada czarne tło, na którym wszelkie napisy są wyświetlane w kolorze białym. Nie da się ukryć, że tryb ciemny błyskawicznie zyskał sobie grono zwolenników. Dowodzi temu choćby fakt, że coraz więcej aplikacji na telefony – jak na przykład popularne aplikacje mobilne z kategorii mediów społecznościowych, pokroju Instagrama czy Messengera lub aplikacja InPost Mobile służąca m.in. do nadawania i odbierania przesyłek – pozwala przełączyć domyślny tryb jasny, właśnie na interfejs stworzony w ciemnym motywie. W tym miejscu warto zatem zadać sobie pytanie dlaczego współcześnie oferowanie użytkownikom trybu ciemnego stało się tak ważne? Czy jest to kolejny trend, czy może jednak rozwiązanie to niesie ze sobą większe korzyści? Sprawdźmy!

Jakie korzyści płyną z używania trybu ciemnego w telefonie?

Rosnąca popularność trybu ciemnego sprawiła, że od razu narosło wokół niego wiele kontrowersji. Przede wszystkim dotyczą one tego, czy używanie tak dostosowanego interfejsu niesie ze sobą jakiekolwiek korzyści, czy jednak jest preferowany przez użytkowników urządzeń i zainstalowanych na nich aplikacji ze względu na swój oryginalny, elegancki design. Co zatem udało nam się do tej pory dowiedzieć na temat ciemnego trybu?

Ciemny motyw w telefonie, to duża zmiana wyglądu aplikacji. Wiele osób decyduje się włączyć tryb ciemny w swoim telefonie wyłącznie z przyczyn estetycznych. Nic dziwnego, bowiem nie od dziś wiadomo, że czerń prezentuje się nad wyraz elegancko w każdej sytuacji – nie inaczej jest więc i w aplikacjach mobilnych. Ponadto ciemny motyw przez wielu użytkowników urządzeń elektronicznych uznawany jest za bardziej czytelny, aniżeli tryb jasny. Szczególnie doceniają to osoby, które spędzają przed telefonem bardzo dużo czasu, użytkują go w nocy lub przy zbyt ostrym naświetleniu (np. w słoneczny dzień). Jak mawia stare porzekadło: wygląd to jednak nie wszystko! Także w tym wypadku estetyczny design to jedynie efekt uboczny trybu ciemnego, ustawianego dla całego urządzenia, jak i dostępnego w coraz większej ilości aplikacji. Z jakiego więc jeszcze powodu warto go włączyć?

Tryb ciemny wpływa na oszczędzanie baterii – prawda czy mit?

Oprócz niebanalnego wyglądu interfejsu tryb ciemny korzystnie wpływa także na oszczędzanie baterii w urządzeniach. W tym miejscu warto wyznaczyć jednak różnicę, między korzystaniem ze smartfonu w trybie oszczędzania energii – kiedy to w ramach działań systemu telefon komórkowy sam dostosowuje swoje funkcje tak, by zmniejszyć zużycie baterii, poprzez chociażby przyciemnienie ekranu – a samodzielnym uruchomieniem trybu ciemnego zarówno na samym urządzeniu, jak i w posiadanych na nim aplikacjach. I choć w pierwszym z wymienionych przypadków nie ma wątpliwości co do tego, że oszczędzanie baterii naprawdę ma miejsce, drugi przykład w dalszym ciągu budzi niemałe kontrowersje. Dla wielu osób funkcja ciemnego interfejsu wpływa bowiem wyłącznie na wygląd, a nie samo działanie urządzenia. W ostatnich latach kwestia ta została więc poddana szczegółowym badaniom. Wynika z nich, że tryb ciemny rzeczywiście może wpływać na stan baterii, zwiększając jej żywotność. Ma to jednak miejsce wyłącznie w przypadku smartfonów czy komputerów wyposażonych w wyświetlacz OLED. Tego typu ekrany charakteryzują się tym, iż każdy piksel podlega indywidualnemu oświetleniu – im zatem ekran jest ciemniejszy, tym mniej energii pobiera do wyświetlania pożądanych treści. Mając do czynienia z ciemnym trybem, działającym w oparciu o czarne tło, można więc mówić, iż piksele pozostają całkowicie wyłączone. W związku z tym telefony z ekranem OLED są w stanie w ten sposób zaoszczędzić stan baterii. W jakim jednak stopniu? Ta kwestia pozostaje zależna od wielu czynników – w tym czasu użytkowania smartfonu czy rodzaju uruchamianych aplikacji. Szacunkowo jednak użytkownicy systemu Android czy iOS, którzy zdecydowali się pracować w trybie ciemnym, mogą liczyć na długometrażowe zwiększenie żywotności baterii.

Szkodliwy wpływ telefonów komórkowych jest nieunikniony. Zadbaj o swój wzrok ustawiając tryb ciemny. Skoro wiemy już, że stwierdzenie, iż ciemny motyw telefonu czy zainstalowanych na nim aplikacji może zmniejszać zużycie baterii nie jest żadnym mitem, warto przyjrzeć się jeszcze jednej kwestii, która również przez wielu jest wkładana między bajki. Mowa tu oczywiście o tym, iż przełączenie interfejsu na tryb ciemny ma pozytywny wpływ na wzrok użytkownika sprzętu elektronicznego. Ekrany takich urządzeń emitują bowiem niebieskie fale świetlne, które przy długotrwałym wpływie są szkodliwe dla oczu. Ponadto narażanie wzroku na kontakt z niebieskim światłem w godzinach wieczornych sprawia, że do mózgu wysłana zostaje mylna informacja, iż w dalszym ciągu jest dzień. Niezaprzeczalnie zaburza to rytm dobowy, przez co bardzo wielu posiadaczy smartfonów skarży się na problemy z zasypianiem. Zarówno pierwszy z tych problemów, jak i drugi można w pewnym stopniu rozwiązać właśnie poprzez przestawienie swojego telefonu na tryb ciemny. Trzeba jednak pamiętać, że kondycja wzroku w przeważającej mierze zależy od warunków, w jakich pracujemy przy urządzeniu, jak również ogólnie stosowanej przez nas higieny wzroku. Z badań wynika także, iż nie w każdych warunkach tryb ciemny może okazać się zbawienny dla oczu. Przykładem jest choćby bardzo jasne pomieszczenie, w którym ciemny motyw ekranu będzie wyłącznie zbyt bardzo przyciągał uwagę użytkownika.

Wybór ulubionego interfejsu na smartfonie

Ciemny motyw systemu czy aplikacji bez wątpienia pozostanie istotnym ustawieniem dla wielu osób. Jak wynika z dotychczas przeprowadzonych eksperymentów oraz indywidualnych doświadczeń i opinii zebranych od użytkowników telefonów komórkowych, tryb ciemny to przede wszystkim ciekawy sposób na zmianę wyglądu swojego dotychczasowego interfejsu. Osoby z ekranem OLED wykorzystują go o tyle chętniej, iż wpływa on pozytywnie na żywotność baterii, dzięki czemu dłużej mogą cieszyć się z energii urządzenia w trakcie korzystania z różnorodnych aplikacji. Praca na ekranie z ciemnym motywem to także sposób na odciążenie wzroku dla tych, którzy pracują po nocach. W ich przypadku przydatna może jednak okazać się dodatkowa aplikacja, która chroni oczy poprzez filtr, eliminujący niebieskie światło. Jeżeli więc do tej pory zastanawiałeś się, czy warto włączyć tryb ciemny na swoim urządzeniu, teraz odpowiedź powinna być dla Ciebie oczywista!