Charakterystyczne logo BLIKA spotykane jest przez klientów coraz częściej – zarówno w przypadku płatności w sklepach internetowych, jak i w sklepach stacjonarnych. Nie da się ukryć, że metoda ta z czasem zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Przyczynia się do tego fakt, że płatności BLIK są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych oraz najwygodniejszych. W końcu to właśnie dzięki nim można zapomnieć o konieczności noszenia przy sobie gotówki czy karty płatniczej! Sprawdźmy zatem, gdzie płatność BLIK ma zastosowanie oraz co warto wiedzieć, nim zacznie się z niej korzystać!
Metoda płatności BLIK – czym jest?
BLIK to polski system płatności mobilnych, który powstał w 2015 roku z inicjatywy kilku banków – w tym PKO Banku Polskiego, który jako pierwszy wdrożył płatności mobilne IKO. Obecnie z jego możliwości mogą korzystać klienci aż 18 różnych banków. Wszystko odbywa się w dedykowanych aplikacjach mobilnych banków, które przenoszą klientów w zupełnie nowy wymiar dokonywania płatności! BLIK to niezwykle popularne narzędzie, które zapewnia bezpieczne, intuicyjne i wygodne transakcje. W jaki sposób są one realizowane?
Co to znaczy płatność BLIKIEM i jak z niej skorzystać?
Dokonywanie płatności za pomocą BLIKA jest możliwe dzięki smartfonowi połączonemu z Internetem. Wszystko sprowadza się do tego, że za pomocą aplikacji mobilnej, udostępnianej przez banki w ramach internetowej bankowości, użytkownik w trakcie płacenia generuje specjalny, 6-cyfrowy kod BLIK. Jest to kod jednorazowy, ważny tylko przez 2 minuty. Następnie wprowadza go we wskazanym miejscu, a następnie potwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Skoro już wiemy, jak w uproszczeniu działa kod BLIK, poznajmy teraz wszystkie jego możliwości!
Co umożliwia system płatności BLIK?
BLIK to rozwiązanie skrojone pod potrzeby współczesnych klientów, którzy cenią sobie wygodę oraz szybkość transakcji! Za pomocą jednego narzędzia, mogą oni:
- Płacić za zakupy online – metoda płatności BLIKIEM jest wykorzystywana przez coraz więcej sklepów internetowych. Dzięki temu klienci zyskują dostęp do błyskawicznej i wygodnej formy finalizowania transakcji. Obecnie BLIKA obsługują DotPay, Przelewy24, PayU czy tPay.
- Dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych – korzystanie z BLIKA jest możliwe także offline, czyli w sklepach stacjonarnych. Płatności zbliżeniowe BLIK pozwalają zastąpić kartę płatniczą aplikacją mobilną zainstalowaną w smartfonie, dzięki czemu klient nawet nie musi nosić przy sobie portfela.
- Wpłacać i wypłacać pieniądze z bankomatu – BLIKIEM można też wypłacać gotówkę z bankomatów (m.in. Euronet, Planet Cash oraz maszyn banków z nim współpracujących) bez użycia karty. Niektóre banki oferują też możliwość wpłacania pieniędzy.
- Realizować przelewy na telefon – przelew na telefon BLIK pozwala w kilka chwil przelać środki na numer telefonu odbiorcy, dzięki czemu nadawca nie musi znać numeru rachunku adresata. Obie strony muszą jednak korzystać z tej metody płatności.
Które banki udostępniają BLIK?
Coraz więcej banków przekonuje się do wszechstronności zastosowania metody BLIK. Lista placówek, które obecnie oferują tę możliwość, powiększa się więc z roku na rok! Obecnie znajdują się na niej najwięksi gracze sektora bankowego, w tym:
- Alior Bank,
- ING Bank Śląski,
- Bank Millennium,
- mBank,
- Grupa SGB,
- Santander Bank Polska,
- PKO Bank Polski,
- Getin Bank,
- Credit Agricole,
- Grupa BPS,
- Noble Bank,
- BNP Paribas,
- Bank Pekao,
- Bank Pocztowy,
- Nest Bank,
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
- BOŚ Bank,
- Citi Handlowy,
- T-Mobile Usługi Bankowe.
Płatność BLIKIEM – gdzie i jak można z niej korzystać?
Aplikację mobilną BLIK można wykorzystać na bardzo wiele sposób – zarówno dokonując płatności online czy też stacjonarnie, jak i wygodnie robiąc przelew na telefon. Sprawdźmy teraz, jak dokładnie korzystać z tego wygodnego systemu płatności mobilnych!
Płatność BLIKIEM w sklepie internetowym
E-commerce to miejsce, w którym płatności BLIKIEM stają się standardem. Pozwalają one dokonywać błyskawicznych transakcji, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa. Aby skorzystać z opcji BLIKA, wystarczy wybrać go w metodach płatności, oferowanych przez sklep internetowy. Następnie należy wyświetlić kod BLIK w aplikacji mobilnej banku i wprowadzić go na stronie płatności. Potem wystarczy już tylko potwierdzić transakcję PIN-em na urządzeniu. Gotowe! Płatność została przekazana do realizacji!
Płatność BLIK w sklepie stacjonarnym
Za pomocą kodu BLIK można płacić też w sklepach stacjonarnych. Cały proces przebiega bardzo podobnie. Najpierw jednak każdy użytkownik powinien pamiętać o konieczności aktywowania płatności zbliżeniowych BLIK w swoim telefonie. Udając się na zakupy, wystarczy poinformować sprzedawcę o chęci zapłacenia BLIKIEM, następnie przejść do aplikacji mobilnej, wygenerować kod BLIK, wpisać go na terminalu, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji na urządzeniu. W takim wypadku smartfon działa niczym standardowa karta płatnicza!
Bankomat BLIK – wypłata bez karty płatniczej
Za pomocą BLIKA możliwe jest także wypłacanie gotówki w bankomacie. Może odbywać się to jednak wyłącznie w urządzeniach obsługujących ten system mobilnych płatności. W takiej sytuacji należy udać się do bankomatu, wybrać opcję „wypłata BLIK”, wygenerować kod BLIK w aplikacji i przepisać go na klawiaturze urządzenia. W ostatnim kroku trzeba potwierdzić transakcję na ekranie smartfona i gotowe! W taki sam sposób można również korzystać z wygodnych wpłat środków finansowych.
Przelew na telefon BLIK
BLIK umożliwia też wykonywanie przelewów bezpośrednio na numer telefonu odbiorcy. Transfer odbywa się błyskawicznie, a środki szybko trafiają na konto adresata – i to bez znajomości numeru rachunku bankowego. Aby wykonać przelew na telefon BLIK, wystarczy zalogować się do aplikacji bankowej, wejść w ustawienia, wybrać opcję przelewu i zarejestrować numer. Gotowe!
Poznaj zalety płatności BLIKIEM!
System płatności mobilnych BLIK ma bardzo wiele zalet! Wśród najważniejszych z nich można wymienić:
- Bezpieczeństwo – transakcje realizowane za pomocą BLIKA są bardzo bezpieczne! Wszystko odbywa się z poziomu własnego smartfonu, co zmniejsza ryzyko wycieku danych. Co więcej, jest to zdecydowanie bezpieczniejsza metoda, niż korzystanie z kart płatniczych. Wszystko za sprawą zmniejszenia ryzyka kradzieży. Ponadto każda transakcja BLIKIEM powyżej 50 zł wymaga dodatkowej autoryzacji kodem PIN. Kod BLIK jest zaś aktywny wyłącznie przez 2 minuty.
- Szybkość – mobilne płatności BLIK są dostępne przez 24/7, ponieważ przesyłane środki finansowe są na bieżąco księgowane. Umożliwia to błyskawiczną realizację bardzo różnych płatności – i to bez konieczności logowania w bankowości internetowej czy używania kart płatniczych.
- Wygoda – transakcje realizowane BLIKIEM są niezwykle wygodne, a cały proces ograniczony do kilku bardzo intuicyjnych kroków. W większości przypadków BLIK jest bezpłatny, ponieważ banki nie naliczają opłat za realizowanie płatności za jego pośrednictwem. Chcesz poznać prawdziwe oblicze mobilnych płatności? Koniecznie spróbuj realizować swoje transakcje za pomocą prostego kodu BLIK! Gwarantujemy, że po pierwszym razie rozwiązanie to przypadnie Ci do gustu i pozostanie z Tobą na dłużej!