Bezpieczne zakupy w sklepie online – kilka wskazówek

Standardowo dziennie nawet kilkanaście milionów polskich internautów odwiedza sklepy internetowe. W większości przypadków ich wizyta kończy się złożeniem zamówienia. W innych wyłącznie przejrzeniem oferowanego asortymentu. Co do zasady jednak każdy z nich jest potencjalnie narażony na zagrożenia, jakie czają się na w Internecie – od wycieku danych, aż po kradzież środków finansowych. Cyberprzestępcy nie znają litości, jednak mimo ich obecności w Internecie, bezpieczne zakupy w sieci nadal są możliwe. O czym warto pamiętać, aby nie dać się zaskoczyć? Prezentujemy kilka najważniejszych wskazówek!

Czy zakupy w Internecie są bezpieczne?

Internet to niezwykle interesujące miejsce. Z jednej strony pozwala nam pozostać anonimowymi, podczas gdy z drugiej wśród użytkowników krąży przeświadczenie, że przecież w Internecie nic nie ginie… Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o bezpieczne zakupy online. Niektórzy uważają, że podawanie wrażliwych danych czy dokonywanie płatności w sklepach internetowych to wręcz samoistne podkładanie się cyberprzestępcy. Grupa zwolenników optuje zaś, iż jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, a szereg nowoczesnych zabezpieczeń – jakie oferuje choćby internetowa bankowość – niweluje ryzyko cyberataku praktycznie do zera. Kto ma rację i jak jest w rzeczywistości? Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dynamicznie wzrastająca popularność handlu elektronicznego nasuwa bowiem wniosek, że nie może to być tak niebezpieczne rozwiązanie, jak wydaje się niektórym klientom – w końcu nie korzystaliby z możliwości e-commerce, gdyby było inaczej! Z drugiej jednak strony nieprawidłowe zabezpieczenia stosowane w niektórych sklepach online mogą przyczynić się do wystąpienia zagrożenia. Trudno również nie wspomnieć o sytuacji, w której to przestępca podszywa się pod „zaufanego” sprzedawcę.

Zasady bezpiecznych zakupów przez Internet

Nie ma co ukrywać, że zawsze istnieje pewne ryzyko wystąpienia którejś z powyższych sytuacji. Dlatego też klient w trakcie zakupów w sklepie internetowym powinien w pełni zawierzyć własnej intuicji i ostrożności. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dać się oszukać oraz móc w pełni bezpiecznie przejść przez cały proces zakupowy? Przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek!

Korzystaj wyłącznie z zaufanych urządzeń i sieci

Na pierwszy ogień idzie kwestia urządzeń, z których klient dokonuje zakupów. Do tego celu warto używać sprzętów wykorzystywanych na co dzień – a więc tych, które można określić mianem „zaufanych”. Sklepy internetowe można więc odwiedzać z poziomu osobistego smartfonu czy laptopa. Pod żadnym pozorem nie należy robić zakupów na urządzeniach znajomych, a tym bardziej w punktach publicznych (np. kafejkach internetowych). Warto także pamiętać, że urządzenie, z którego robi się zakupy przez Internet, powinno mieć choćciaż podstawowy program antywirusowy. W razie wystąpienia ryzyka pozwoli to uniknąć zainfekowania sprzętu oraz ochroni dane przed zniszczeniem. Równie ważne jest, aby korzystać wyłącznie z bezpiecznego połączenia. Sieć, którą wykorzystuje się do robienia zakupów, powinna być zaszyfrowana, aby osoby spoza jej obrębu nie mogły zebrać informacji o dokonywanych działaniach.

Dobrze zapoznaj się ze sklepem i jego ofertą

Jeżeli sklep internetowy, w którym chcemy nabyć produkty, prowadzi działalność już od dłuższego czasu lub jest własnością znanej sieci handlowej, nie ma powodów, aby podejrzewać, że w trakcie zakupów dojdzie do oszustwa. Inaczej wygląda jednak sytuacja, kiedy mamy do czynienia z nowym podmiotem na rynku. W takim wypadku warto skorzystać z możliwości, jakie daje Internet i odszukać w sieci opinii na jego temat. Dodatkowo można spróbować odnaleźć e-sklep w mediach społecznościowych, by przyjrzeć się jego dotychczasowej działalności. W tym aspekcie warto też zdać się na własną intuicję. Jeżeli adres witryny nie jest zaufany, odwiedzona strona sklepu budzi niepokój kupującego lub nie funkcjonuje tak, jak w bliźniaczych e-commerce, można podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Czujność klienta powinny wzbudzić również zbyt atrakcyjna cenowo oferta, konieczność podania danych lub informacji, które nie są konieczne do przeprowadzenia sprzedaży lub nietypowe warunki zakupu.

Zweryfikuj wiarygodność sprzedawcy

Mając wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego, warto także poszukać o nim informacji na odwiedzanej stronie internetowej. Każdy sklep internetowy powinien jawnie podawać swoim klientom dokładne informacje o sobie i swojej działalności – czyli m.in. pełną nazwę firmy, jej adres, dane kontaktowe, NIP, REGON oraz KRS. Jeżeli na stronie nie ma odrębnej podstrony kontaktowej, informacje te powinny znajdować się w zakładce z regulaminem sklepu internetowego. Aby zweryfikować wiarygodność sprzedawcy, pozyskane dane można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Przeczytaj regulamin sklepu internetowego

Pozostając w temacie regulaminu sklepu internetowego, zakupy online zawsze powinny być realizowane dopiero po dogłębnym zapoznaniu się z jego treścią – zakładając oczywiście, że sklep internetowy go posiada. W przeciwnym razie nawet nie ma co rozpoczynać procesu zakupowego! Dzięki regulaminowi klient może zweryfikować, czy zakup nie przysporzy mu ewentualnych problemów z tytułu zawarcia umowy ze sprzedawcą. Dodatkowo regulamin pozwala pozyskać usługobiorcy niezbędne informacje na temat przysługujących mu praw konsumenckich. To także w nim znajdują się informacje związane ze:

  • zwrotem lub reklamacją towarów,
  • sposobem dostarczenia przesyłki,
  • warunkami kupna,
  • zasadami ochrony danych osobowych.

Zachowaj ostrożność w trakcie płatności online

Płatności w sklepach internetowych to kwestia, która prawdopodobnie budzi najwięcej kontrowersji wśród klientów. Aby zakup był w pełni bezpieczny, warto przede wszystkim korzystać z bezpiecznych metod płatności – nie musi być to jednak wyłącznie tradycyjny przelew! Jeżeli chodzi o płatności internetowe, sprawdzone i zaufane sposoby to szybkie przelewy u sprawdzonego operatora (m.in. PayU czy Przelewy24), przy użyciu kart płatniczych (zdecydowanie lepiej używać karty kredytowej niż debetowej) oraz PayPal. Wśród płatności mobilnych bezpieczeństwo zapewnia zaś BLIK. To, czy dany sklep internetowy oferuje różnorodne formy płatności, może być jedną z głównych wskazówek na temat jego wiarygodności. Zawsze warto jednak zachować należytą ostrożność. Zazwyczaj internetowe płatności są zabezpieczane na wielu płaszczyznach, zarówno przez sklep internetowy, jak i sam bank. Karta płatnicza posiada kilka warstw zabezpieczających, podczas gdy finalizacja transakcji za pośrednictwem szybkiego przelewu internetowego wymaga konieczności potwierdzenia kodem SMS lub cyfrowym tokenem. Dostęp do płatności za pomocą urządzenia mobilnego często jest zaś strzeżony przez odcisk palca czy kod PIN.

Chroń swoje dane logowania

Bezpieczne zakupy przez Internet wymagają także zdroworozsądkowego podejścia od klienta, jeżeli chodzi o ochronę danych logowania. Jedną z głównych zasad bezpieczeństwa jest używanie unikatowych haseł do sklepów internetowych. Przede wszystkim muszą różnić się one od tych, które klient ustala do innych, ważnych dla siebie kont (np. do poczty elektronicznej czy konta bankowego). Warto także, aby takie hasło składało się z długiej i skomplikowanej sekwencji różnorodnych znaków, co uniemożliwi jego złamanie i przechwycenie informacji przez cyberprzestępcę. Danych logowania pod żadnym pozorem nie należy też udostępniać osobom trzecim.

Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą

Jeżeli zdecydowałeś się na zakupy i masz jakiekolwiek wątpliwości co do przebiegu transakcji, w żadnym wypadku nie kasuj wiadomości ze sklepem internetowym. Jeżeli sprzedawca okaże się oszustem, będą one niepodważalnym dowodem w trakcie sporu. Po otrzymaniu towaru zachowaj paragon, który umożliwi Ci zwrot lub reklamację, jeżeli dany produkt będzie wadliwy lub zamówiony towar nie będzie spełniał Twoich oczekiwań.

Nie otwieraj podejrzanych linków

Klienci sklepów online bardzo często stają się ofiarami oszustwa polegającego na tym, że cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości zawierające niebezpieczne treści lub wirusy odpowiedzialne za wykradanie danych z urządzenia. Może odbywać się to zarówno drogą mailową, jak i poprzez SMS czy komunikatory w mediach społecznościowych. W żadnym wypadku nie należy w takie linki klikać, ani pobierać rzeczy, do których namawia fałszywy sprzedawca.

Nie daj się oszukać!

Wbrew pozorom zakupy w sklepie internetowym mogą być bezpieczne! W dużej mierze to, czy takie są, zależy od zachowania ostrożności przez klientów. Każdy etap styczności ze sklepem online wymaga wzmożonej czujności. Jednak biorąc pod uwagę korzyści, jakie można zyskać dzięki potencjałowi e-zakupów, zdecydowanie warto to robić! Bądź czujny i kupuj, gdzie chcesz, co chcesz i kiedy chcesz!