Płatności mobilne – definicja i sposób działania

Rozwój technologii sprawia, że praktycznie w każdej dziedzinie życia poszukujemy rozwiązań, które usprawnią nasz dzień i organizacje. Nie inaczej jest w przypadku realizowania transakcji płatniczych. Już od pewnego czasu koncentrują się one wokół płatności mobilnych. W końcu praktycznie każdy jest posiadaczem urządzenia mobilnego. Stąd też szybciej i łatwiej jest nam przeprowadzać transakcje na smartfonie, niż czekać np. na powrót do domu i przelew na laptopie. Co zatem kryje się pod definicją m-płatności, jakie rodzaje wyróżniamy oraz na czym polega ta płatność! Gotowy? Zaczynamy!

Płatności mobilne – definicja

Pojęcie płatności mobilnych, zwanych też m-płatnościami, odnosi się do płatności bezgotówkowych, których dokonuje się za pomocą urządzenia mobilnego oraz technologii mobilnych. Nie mniej do wykonania takiej płatności niezbędne jest łącze internetowe. Ponadto pamiętajmy, że płatności mobilne umożliwiają bezpośredni zakup towarów lub usług bez konieczności nawiązywania fizycznego kontaktu między sprzedawcą a kupującym. Każdy zainteresowany zyskuje możliwość dokonania płatności na podstawie:

  • rachunku bankowego,
  • karty płatniczej,
  • rachunku przedpłaconego,
  • systemu bilingowego.

Rodzaje płatności mobilnych

Ogólny podział płatności mobilnych zakłada ich pogrupowanie na płatności zdalne oraz zbliżeniowe. Pierwsze z nich zakładają, że lokalizacja płatnika oraz odbiorcy płatności nie mają znaczenia w momencie zawierania transakcji. Drugie z kolei polegają na transferze danych, podczas którego lokalizacja obu stron odgrywa istotną rolę – musi bowiem zachodzić w bliskiej odległości. Wśród płatności zbliżeniowych można wyróżnić technologię NFC (wykorzystującą fale radiowe w celu wymiany danych) oraz kody QR. Obecnie to właśnie ze zbliżeniowych płatności mobilnych korzysta bardzo wiele osób z całego świata! Sprawdźmy więc, które z form płatności cieszą się największym zainteresowaniem!

Płatności mobilne BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych, który pozwala realizować różnorodne transakcje za pomocą smartfona. Umożliwia on:

  • dokonywanie płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych,
  • wpłacanie i wypłacanie gotówki w bankomatach,
  • wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych,
  • dokonywanie przelewów na numer telefonu,
  • generowanie czeków.

W trakcie zakupów BLIK zastępuje kartę płatniczą jednorazowym, 6-cyfrowym kodem, wyświetlanym w aplikacji mobilnej banku, zainstalowanej na smartfonie. Są one generowane przez system Polskiego Standardu Płatności na wyraźne żądanie banku. Ważność kodu zawsze trwa wyłącznie 2 minuty, co zapewnia bezpieczeństwo w trakcie dokonywania płatności. Usługę BLIK realizują wybrane banki, m.in.: Alior Bank, mBank, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Credit Agricole, PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Millenium, BNP Paribas, Getin Bank, Inteligo, Noble Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz Grupa SGB.

Jak zapłacić BLIKIEM?

Dokonywanie płatności za pomocą BLIKA w sklepach stacjonarnych odbywa się bardzo łatwo! Wystarczy uruchomić na smartfonie aplikację mobilną banku, nacisnąć w logo BLIK, a potem tylko poczekać, aż wygeneruje ona 6-cyfrowy kod. Następnie należy wprowadzić go na klawiaturze terminala i zaakceptować płatność zielonym przyciskiem. W aplikacji powinna wyświetlić się informacja o potwierdzeniu transakcji. Jeżeli wyświetlona kwota zgadza się z tą, którą należy zapłacić, wystarczy potwierdzić płatność, wprowadzając PIN mobilny. Jeszcze prościej jest dokonywać płatności za pomocą BLIKa w trakcie zakupów internetowych! W trakcie finalizacji transakcji wystarczy wybrać logo BLIK z metod płatności, wygenerować kod na smartfonie, a następnie wprowadzić 6-cyfrowy kod w wyznaczonym miejscu i potwierdzić transakcję w aplikacji.

Płatność smartfonem Google Pay i Apple Pay

Kolejnymi metodami płatności smartfonem są Google Pay oraz Apple Pay. Przyjmują one formę specjalnych aplikacji do płacenia telefonem, które przypominają portfel elektroniczny, umożliwiając płacącym podpięcie kart płatniczych (karty debetowej i kredytowej). Tego typu płatności są oparte o technologię HCE (host card emulation), dzięki której telefon pełni funkcję tradycyjnej karty. Te metody płatności mają jednak pewne wymagania techniczne: dla użytkowników Google Pay (czyli systemu Android) jest to posiadanie urządzenia z systemem Android w wersji 4.4 lub nowszej oraz aktywnym modułem NFC. Apple Pay to zaś aplikacja przeznaczona wyłącznie dla użytkowników sprzętów z serii Apple (m.in. Iphone). Google Pay to usługa dostępna w wybranych bankach. Obecnie obsługują ją: ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska, Credit Agricole, PEKAO S.A., Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, Citibank, Getin Bank, Noble Bank, Nest Bank, Plus Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Bank Pocztowy oraz Grupa SGB. Z kolei płatności mobilnych Apple Pay mogą dokonywać klienci banków: ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, PKO Bank Polski, PEKAO S.A., Credit Agricole, mBank, Alior Bank, Bank Millenium, BNP Paribas, Getin Bank, Bank Pocztowy, Noble Bank, Nest Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz Grupa SGB.

Bankowe aplikacje mobilne

Kolejną możliwością wśród płatności mobilnych jest korzystanie z dedykowanych aplikacji bankowości mobilnej, którymi dysponują wszystkie największe banki na terenie Polski (ale nie tylko Polski). Również one swoje funkcjonowanie opierają na technologii HCE, dlatego w celu dokonania płatności wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala. Co więcej, większość bankowych aplikacji mobilnych posiada wdrożony system płatności BLIK.

Mobilne karty płatnicze

Płatności mobilne działające na zasadzie płatności kartą to nie tylko wyżej wspomniane Google i Apple Pay. Taką możliwość oferuje też Masterpass, który przechowuje dane płatnicze i adresowe użytkownika, a następnie wykorzystuje je w trakcie dokonywania przez niego transakcji. Każdy zainteresowany może więc „dodać” do tego wirtualnego portfela swoje karty debetowe i kredytowe, by następnie móc płacić nimi w Internecie bez zbędnego przepisywania danych.

Płatności mobilne – wady i zalety

M-płatności to rozwiązanie, które ma zarówno grono zwolenników, jak i przeciwników. Wśród głównych jego zalet wyróżnia się wygodę oraz szybkość dokonywania transakcji. Sprzymierzeńcy tejże metody podkreślają także brak konieczności noszenia przy sobie gotówki, karty kredytowej czy karty debetowej. Aby dokonać płatności, wystarczy odpowiednio skonfigurowane urządzenie! Zaletą jest także bezpieczeństwo, które zwiększa się wraz z rozwojem technologii. Płatności mobilne są odpowiednio zabezpieczane za pomocą tokenu, który chroni dane i konto klienta przed ewentualnymi atakami.

Dla niektórych jednak płatność kartą przez telefon to w dalszym ciągu rzecz nie do pomyślenia! Uważają oni, że pomimo nowoczesnych zabezpieczeń, nadal wiążą się one z ryzykiem wycieku danych, a co za tym idzie, utratą środków pieniężnych. Warto więc zawsze odpowiednio zabezpieczyć siebie i swoje urządzenie, nim dojdzie do sfinalizowania płatności. Uważajmy też na fałszywe sms i wiadomości. Ponadto warto każdą transakcje zabezpieczeń dodatkowym kodem. Nie mniej korzystanie z płatności mobilnych to jeden z najlepszych sposobów na błyskawiczne dokonywanie płatności zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Zawsze jednak warto mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo klientów. Jeżeli więc cokolwiek wzbudza Twoje podejrzenia, lepiej zawczasu zrezygnować, niż borykać się z przykrymi konsekwencjami. Korzystaj więc wyłącznie ze sprawdzonych oraz zaufanych źródeł! Dzięki temu możesz wykorzystywać technologię bez obaw, że to ona… wykorzysta Ciebie!