Czym jest backup i dlaczego warto go robić?

Urządzenia elektroniczne na dobre zagościły w naszym życiu, towarzysząc nam przy każdych, nawet najbłahszych czynnościach od zamawiania produktów spożywczych, poprzez robienie zdjęć, aż po opłacanie rachunków. Nie jest więc żadnym zaskoczeniem, że obecnie to właśnie na nich przechowujemy najcenniejsze informacje, takie jak listy zakupów online, prywatne zdjęcia czy dokumenty firmowe. Niekiedy jednak nieprzewidziane zrządzenie losu sprawia, że dane te zostają utracone. Zamiast jednak mierzyć się z konsekwencjami takiego nieszczęścia, lepiej w porę się przed nim zabezpieczyć, robiąc backup. Czym jest kopia zapasowa i dlaczego warto o niej pamiętać? Koniecznie przeczytaj!

Backup co to jest i na czym polega?

W dobie popularyzacji nowoczesnych technologii komputery oraz telefony stały się nieodłącznym narzędziem zarówno do pracy, jak i celów prywatnych. Traktujemy je niczym inteligentnych przyjaciół, którzy na każdym kroku błyskawicznie zapewniają nam dostęp do pożądanych informacji czy plików, jednocześnie przechowując w pamięci niezbędne dla nas dane. Często więc za bardzo ufamy innowacji, zapominając o tym, że również tak rozwinięte urządzenia mogą okazać się zawodne. Niekiedy zrozumienie tego przychodzi jednak zbyt późno, a niemiłym skutkiem wcześniejszej ignorancji okazuje się utrata niezbędnych danych oraz plików. Nie zawsze też udaje się odzyskać to, co na zawsze przepadło w odmętach urządzenia. I choć w przypadku utraty prywatnych danych kwestia ta jest o wiele mniej problematyczna – choć i tak zazwyczaj w jej następstwie pojawia się wiele kłopotów, złości oraz smutku – w sytuacji, gdy na dysku zapisane były pliki firmowe, problem nie jest aż tak łatwy do rozwiązania. Nie da się ukryć, że chyba każdy pragnie uniknąć tak nieprzyjemnego incydentu oraz związanych z nim konsekwencji. I jest to możliwe! Wystarczy pamiętać, by na bieżąco robić backup. Co to takiego?

Mówiąc najprościej backup to nic innego, jak kopia zapasowa, będąca zabezpieczeniem plików oraz danych znajdujących się na komputerze lub w telefonie. Polega ona na cyklicznym i automatycznym wykonywaniu kopii zapasowej danych, czyli przetransportowywaniu ich na serwer lub serwery backupowe. Tak przechowywane dane można odzyskać w każdej sytuacji, bowiem znajdują się one na zewnętrznych nośnikach. Wśród danych oraz plików, które zostają zapisane w trakcie tworzenia kopii zapasowych, znajdują się m.in. dokumenty (np. umowy czy faktury), pliki graficzne oraz wideo, archiwa programów pocztowych, bazy danych czy konta użytkowników. Jeżeli więc posiadasz na swoim urządzeniu cenne dane, które wymagają specjalnego przechowywania oraz bezpieczeństwa, pamiętaj, że wykonanie backupu to rzecz niezbędna. Bez cyklicznej kopii zapasowej istnieje bowiem ryzyko nieodwracalnej utraty wszystkiego, co się na nim znajduje.

Dlaczego warto robić kopię zapasową?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto robić backup danych, jest wręcz oczywista. Tylko ten sposób jest w stanie zabezpieczyć użytkownika przed utratą przechowywanych plików. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, kiedy tak naprawdę może dojść do ich utracenia lub zniszczenia. W świecie komputerów i urządzeń mobilnych wszystko ulega stałemu rozwojowi. Nie świadczy to jednak o tym, iż sprzęt staje się bezawaryjny. Co więcej, awaria może wystąpić na wielu płaszczyznach – od uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych upuszczeniem sprzętu, poprzez przyczyny techniczne, związane z niespodziewanym błędem systemu czy zawirusowaniem urządzenia, aż po wszechobecną i przybierającą na sile cyberprzestępczość, w wyniku której można utracić przechowywane na dysku dane. W przypadku wystąpienia którejkolwiek z powyższych sytuacji backup pozwala na przywrócenie komputera czy telefonu do poprzedniego stanu bez obaw o utratę cennych danych. Skoro już rozumiesz, jak istotne jest tworzenie kopii zapasowej na swoim urządzeniu, z pewnością zainteresuje Cię, jak należy ją zrobić.

Jak wykonać backup?

W obecnych czasach backup danych uległ takiej popularyzacji, nie jest niczym nadzwyczaj trudnym. Kopia zapasowa może więc zostać zrobiona zarówno przez profesjonalnego informatyka w firmie, jak i laika z tej dziedziny w domowym zaciszu. Wyróżnia się dwie metody backupu, wśród których jedna opiera się na nieco już przestarzałych zasadach bezpieczeństwa, druga zaś jest bardziej innowacyjna. W przypadku pierwszego backupu kopia zapasowa danych zostaje utworzona przy wykorzystaniu wewnętrznej infrastruktury firmy, czyli najczęściej zapisywana jest na serwerach, odpowiedzialnych za przechowywanie kopii zapasowych danych. Niekiedy zdarza się też tak, że backup danych wykonuje się na zewnętrznych nośnikach – jak choćby przenośny dysk, pendrive czy płyta CD lub DVD. W tym miejscu warto jednak nadmienić, iż nośniki te nie są trwałe, przez co istnieje ryzyko utraty tego, co skrupulatnie się na nie przenosi. Co więcej, w takim wypadku trzeba liczyć się z kosztami związanymi z zakupem nośników, jak również koniecznością dbania o zgrywanie danych na bieżąco.

Dlatego też coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się tworzenie kopii bezpieczeństwa w chmurze. Wśród najpopularniejszych tego typu narzędzi znajdują się: Dropbox, OneDrive czy Microsoft Azure. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy do zapisu przechowywanych w pamięci operacyjnej informacji, chętnie wykorzystują również Dysk Google. Tworząc kopie zapasowe w chmurze, mogą mieć pewność, że w razie awarii internetowe dyski przechowają dla nich wszystko, co niezbędne, a następnie pozwolą przywrócić dane po naprawie lub wymianie urządzenia na nowe. Ponadto utworzony w ten sposób backup daje użytkownikom dostęp do danych z każdego, dowolnego miejsca na świecie. Nie trzeba przy tym mieć przy sobie fizycznego nośnika. Wszystkie informacje i pliki są bowiem zapisane w jednym miejscu w Internecie. Jest to zatem dobry sposób także na dzielenie się nimi z innymi użytkownikami sieci, co niezwykle cenią sobie współpracownicy. Ponadto kopie w chmurze stanowią gwarancję bezpieczeństwa danych. W przypadku, kiedy ktoś decyduje się na samodzielny backup na serwer lub nośniki zewnętrzne musi liczyć się z koniecznością zapewnienia im odpowiedniej ochrony antywirusowej oraz antykradzieżowej. Korzystając z internetowych rozwiązań nie trzeba martwić się tą kwestią – zazwyczaj bowiem gotowe oprogramowanie zapewnia użytkownikowi oraz jego danym pełną ochronę.

Backup telefonu i komputera – zacznij przechowywać swoje dane bezpiecznie!

Backup danych to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie najcenniejszych dla siebie informacji. Obecnie można wykonywać go na wszystkich urządzeniach – począwszy od komputerów, poprzez tablety, aż po telefony komórkowe. Tworząc kopie, trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim muszą być one przygotowywane według ściśle ustalonego harmonogramu – szczególnie istotne jest to oczywiście w przypadku danych firmowych, jednak każdy użytkownik powinien ustalić sobie określone terminy, w których będzie dokonywał kopii zapasowych tak, by zawsze było odbywało się to na bieżąco, a żadne pliki nie zostały pominięte. Niektóre urządzenia mają samoistnie wbudowany system powiadomień, który aktywuje się, gdy pojawią się na nim elementy, które nie posiadają kopii zapasowej. Warto zatem nie pozostawać obojętnym na potrzeby, o których informuje nas sprzęt. Ponadto należy monitorować, czy backup bezpieczeństwa przebiegł w pełni pomyślnie. Mimo wszystko jest to technologia, która niekiedy może okazać się kapryśna. Przede wszystkim jednak postaraj się, by przechowywane dane nie były narażone na czynniki zewnętrzne oraz działanie osób trzecich. Pomimo najlepszych zabezpieczeń, jakie oferują internetowe chmury, warto jednak sprawować pieczę nad tym, co dla nas najcenniejsze. Jeżeli więc nie masz jeszcze zrobionego backupu, z pewnością po przeczytaniu tego artykułu zdasz sobie sprawę, że może Cię to wiele kosztować!