W co pakować produkty wysyłane kurierem?

Składając zamówienie w sklepie internetowym, klient z góry zakłada, że zakupione artykuły zostaną mu dostarczone w nienaruszonym stanie. W rzeczywistości jednak kwestia ta w dużej mierze zależy od nadawcy – a konkretnej sposobu, w jaki zapakuje i zabezpieczy towar do wysłania, tym samym chroniąc przesyłkę przed uszkodzeniem w trakcie transportu. Jednocześnie musi on pamiętać, że sposób zapakowania w dużej mierze przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku w e-commerce. W co zatem warto pakować produkty wysyłane za pośrednictwem kuriera? Sprawdź razem z nami!

Dlaczego poprawne pakowanie paczek ma znaczenie?

Pakowanie paczki to z pozoru łatwe zadanie, do którego nie każdy przykłada tyle uwagi, ile w rzeczywistości powinien. Niemniej każdy nadawca – niezależnie, czy nadaje paczki sporadycznie, czy też zajmuje się regularną wysyłką – musi zdać sobie sprawę, że los przesyłki i jej zawartości leży tak naprawdę w jego rękach. Bo choć odpowiedzialność za bezpieczne doręczenie paczek przypada kurierowi, nie ponosi on odpowiedzialności za uszkodzenia, które powstaną na skutek nieprawidłowego zabezpieczenia i zapakowania paczki. Wtedy też na klienta nakładane są konsekwencje finansowe. Osoby, które zajmują się wysyłką produktów do klientów, nie mogą zapominać, że w ich profesji opakowanie zewnętrzne ma ogromne znaczenie. To, jakie wrażenie w trakcie odbioru zrobi na nadawcy przesyłka, w znacznej mierze może przyczynić się do budowania wizerunku firmy. To z kolei może wpłynąć na decyzję klienta, dotyczącą ponownych zakupów w sklepie online. Dlatego właściciele biznesów e-commerce zawsze powinni zadbać o estetykę pakowania, nim przekażą paczkę dla kuriera.

Jak zapakować paczkę dla kuriera? Kilka ważnych zasad

Co do zasady, firmy kurierskie nie mają ściśle określonych reguł, dotyczących tego, jak nadawca powinien zapakować paczkę, zanim otrzyma ją kurier. Jednak w regulaminach przewoźników można natknąć się na cenne wskazówki, dzięki czemu uda się uchronić zawartość paczki przed uszkodzeniem w trakcie transportu, jednocześnie zachowując jej estetyczny wygląd. O czym zatem warto pamiętać podczas szykowanie produktów do wysyłki? Sprawdźmy!

  1. Każda przesyłka powinna być przede wszystkim zapakowana w taki sposób, by zawartość była odpowiednio zabezpieczona przed możliwym uszkodzeniem, a kurier mógł wydać ją odbiorcy w nienaruszonym stanie.
  2. Rodzaj oraz wielkość opakowania zawsze należy dobierać odpowiednio do wysyłanego towaru.
  3. Wytrzymałość opakowania powinna być dostosowana do ciężaru i kształtu znajdujących się w nim rzeczy.
  4. Opakowanie należy poprawnie zamknąć i zabezpieczyć w sposób uniemożliwiający niekontrolowane otwarcie w trakcie transportu.
  5. W widocznym miejscu na opakowaniu zawsze należy umieścić etykietę przewozową.

Pakowanie paczek kurierskich. Jak powinno przebiegać?

Znając główne wytyczne firm kurierskich, można więc przystąpić do działania! Przygotowywanie przesyłek do wysyłki kurierem wcale nie jest skomplikowane. Zazwyczaj cały proces sprowadza się do kilku prostych kroków. Jakich?

  1. Wybór odpowiedniego opakowania zewnętrznego,
  2. Zabezpieczenie zawartości,
  3. Wypełnienie pustych przestrzeni w paczce,
  4. Zaklejenie przesyłki,
  5. Naklejenie etykiety.

Mając pod ręką odpowiednie komponenty, całość zdecydowanie nie zajmie dużo czasu! Nadawca zaś zyska pewność, że jego paczka bezpiecznie i w całości dotrze do odbiorcy! Przyjrzyjmy się teraz dokładniej każdemu z powyższych etapów pakowania przesyłek!

Wybór odpowiedniego opakowania zewnętrznego

Opakowanie, w którym wysyłany jest towar, zawsze powinno być do niego odpowiednio dobrane pod względem kształtu, wielkości oraz materiału wykonania. Zazwyczaj najlepiej jest wysyłać towary w pudełkach o regularnym kształcie sześcianu lub prostopadłościanu. Usprawnia to transport oraz zapewnia paczce odpowiednie zabezpieczenie. Rozmiar pudełka zawsze powinien być ściśle dobrany do wymiarów wysyłanych przedmiotów. Dzięki temu uda się uniknąć sytuacji, w której będą one przemieszczać się w trakcie przewozu, co zniweluje ryzyko powstania szkód.

W czym można wysłać paczkę?

Nadawcy bardzo często zastanawiają się, w co pakować paczki, aby zapewnić im jednocześnie bezpieczeństwo, a zarazem też estetyczny wygląd. Obecnie produkty najczęściej wysyłane są w kartonowych pudełkach o różnej grubości. Rodzaj kartonu użyty przy pakowaniu zawsze powinien być dobrany do ciężaru zawartości. Jeżeli jednak nadawca wysyła niewielki produkt, do pakowania równie dobrze może wykorzystać koperty kurierskie (w tym koperty wypełnione folią bąbelkową oraz pianką ochronną) czy specjalne foliopaki.

Zabezpieczenie zawartości

Przed zaklejeniem paczki i oddaniem jej w ręce kuriera, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie zawartości. W pierwszej kolejności należy zapewnić dodatkową ochronę delikatnym, kruchym przedmiotom. Można to zrobić poprzez owinięcie ich w folię bąbelkową, papier czy folię stretch. Tak przygotowany towar można bezpiecznie (i bez obaw!) umieścić wewnątrz opakowania.

Wypełnienie pustych przestrzeni w paczce

Samo zabezpieczenie produktów nie jest jednak wystarczające! W kolejnym kroku należy bowiem zająć się wypełnieniem pustych przestrzeni w opakowaniu, przy zastosowaniu specjalnych materiałów wypełniających, które mają właściwości amortyzujące. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście folia bąbelkowa. Oprócz niej równie dobrze przy tym zadaniu sprawdzą się poduszki powietrzne, zmięty papier (np. stare gazety) czy też kawałki styropianu. Wśród ekologicznych rozwiązań warto wspomnieć również o skropaku czy wełnie drzewnej. Puste przestrzenie w opakowaniu zwiększają ryzyko przemieszczania się produktów w czasie przewozu. Dlatego warto odpowiednio „zaklinować” przedmioty wewnątrz, aby wykluczyć ewentualne uszkodzenia.

Zaklejenie przesyłki

Puste przestrzenie wypełnione? Czas przystąpić do zaklejania przesyłki! Opakowanie wysyłkowe zawsze powinno być bezpiecznie zamknięte. Najlepiej użyć do tego trwałej i szerokiej taśmy samoprzylepnej – papierowej lub z PCV. Zabezpieczając karton, nie należy jednak robić tego wyłącznie powierzchownie, czyli poprzez zaklejenie wieka. Taśmą klejącą warto zabezpieczyć wszelkie łączenia na pudełku, co zniweluje ryzyko nieprzewidzianego otwarcia i wydostania się towaru. Przy cięższych przedmiotach warto też odpowiednio wzmocnić narożniki pudełka.

Naklejenie etykiety przewozowej i etykiet sygnałowych

Ostatnim etapem przygotowywania paczki do wysyłki jest umieszczenie na opakowaniu dokumentów umożliwiających transport przesyłki do miejsca docelowego. Służy do tego etykieta przewozowa, którą należy umieścić w widocznym miejscu na wieku kartonu. Warto jednak dodatkowo zabezpieczyć ją za pomocą specjalnej kieszeni na dokumenty. Dzięki temu nie ulegnie ona uszkodzeniu (np. poprzez zamoczenie lub potarganie), co mogłoby przyczynić się do opóźnienia lub niezrealizowania usługi przez firmę kurierską. Wysyłając produkt wymagający delikatnego transportu (np. szklane opakowanie), warto zamieścić na pudełku także etykiety sygnałowe.

Pakowanie przesyłek w sklepach internetowych. Jak się wyróżnić?

Dla właścicieli branży e-commerce nadawanie przesyłek to nie tylko czysty obowiązek, ale też sposób na promowanie marki. Dlatego też oprócz bezpieczeństwa powinni oni zapewnić swoim paczkom odpowiedni wygląd. Zamiast tradycyjnego opakowania zewnętrznego, do wysyłania zamówień można użyć opakowania firmowego – czyli np. posiadającego logo firmy. To samo może dotyczyć wypełnienia! Tradycyjna folia bąbelkowa może zostać spokojnie zastąpiona innym materiałem, który lepiej oddaje ideę marki (np. kolorową wełną drzewną, czy ekologicznym skropakiem w przypadku sklepów eko). Do zaklejenia przesyłek może zaś posłużyć firmowa taśma pakowa, dzięki której paczka stanie się jeszcze bardziej charakterystyczna, a sam klient nie będzie miał wątpliwości, skąd pochodzi pakunek! Dodatkowo jest to jeden z najlepszych sposobów na reklamę – w końcu każdą przesyłkę czeka bardzo długa droga! Zatem już wiesz jak zapakować paczkę? Teraz pora na wysyłkę! Jako firma od lat związana z branżą kurierską chętnie podejmiemy się tego zadania! Codziennie realizujemy dostawy na terenie całej Polski. Zapewniamy, że Twoja paczka jest w dobrych rękach – pamiętaj, tylko aby odpowiednio ją przygotować, zanim zjawi się u Ciebie nasz kurier! Postaw na InPost!