W dzisiejszych czasach średnio minimum kilka razy w miesiącu zdarza nam się zasiąść do komputera, przejrzeć oferty sklepów internetowych oraz zamówić upatrzony produkt. Niekiedy jednak niecierpliwe oczekiwanie zwieńczone zostaje niebywałym rozczarowaniem tuż po otwarciu przesyłki. Może się okazać, że w paczce nie znajduje się to, czego się spodziewaliśmy lub, co gorsza, przedmioty są uszkodzone. Pierwszą myślą, która w takiej sytuacji pojawia się w głowie klienta, jest wyrzut, że przecież mógł sprawdzić zawartość przesyłki przy kurierze i od razu oddać ją w jego ręce. Czy jednak takie zachowanie jest dopuszczalne? Przeczytaj, co warto wiedzieć na temat sprawdzania przesyłki przy kurierze.
Czy można sprawdzić paczkę przy kurierze?
Wśród metod dostaw, proponowanych przez sprzedawców w sklepach internetowych, w dalszym ciągu niezwykłą popularnością cieszy się standardowy kurier. Dla wielu osób jest to najwygodniejsza forma doręczenia, bowiem nie zakłada konieczności wychodzenia z domu, aby odebrać zamówienie na mieście. Inni jednak uznają, że największą zaletą dostawy za pośrednictwem kuriera jest możliwość sprawdzenia zawartości przesyłki w obecności doręczyciela oraz ewentualne pozostawienie jej w jego rękach w razie ewentualnych nieścisłości. Zakupy online niekiedy przypominają loterię – nigdy nie wiemy, czego tak naprawdę możemy się spodziewać w zawartości paczki. Z racji tego, iż decyzję o finalizacji transakcji ze sprzedającym podejmujemy wyłącznie na podstawie tego, co on sam zamieszcza w swojej ofercie, dlatego też czasami możemy być rozczarowani finalnym produktem. Brak wcześniejszego kontaktu fizycznego z produktem często sprawia, że zawartość paczki znacznie odbiega od początkowych wyobrażeń, jakie mieliśmy na temat zamawianych rzeczy. Z tego też względu wiele osób uważa, że może pozwolić sobie na sprawdzenie zawartości przesyłki w obecności kuriera oraz ewentualnie zrezygnować z jej przyjęcia, a nawet opłacenia. Nic bardziej mylnego!
Sprawdzenie zawartości paczki przez odbiorcę a regulamin przewoźnika
Według polskiego prawa, jak i wewnętrznych regulaminów firm kurierskich nie istnieje żaden przepis, który zezwalałby na sprawdzenie przesyłki jeszcze przed pokwitowaniem jej odbioru, czy zapłaceniem kurierowi należnej kwoty (w przypadku przesyłki za pobraniem). Zgodnie z Kodeksem cywilnym oraz ustawą o Prawie przewozowym paczka pozostaje pod pieczą firmy kurierskiej do momentu, gdy nie zostanie odebrana przez odbiorcę po pokwitowaniu jej doręczenia. W praktyce oznacza to więc tyle, że do momentu dostarczenia paczki do odbiorcy, za wszelkie szkody, które poniosła paczka, odpowiedzialny jest kurier. Jeżeli więc przed pokwitowaniem odbioru, przesyłka zostałaby otwarta, a towar w środku naruszony, byłoby to równoznaczne z uszkodzeniem doręczanej paczki. Taka sytuacja stanowiłaby więc podstawę do złożenia reklamacji czy prośbę o zwrot kosztów zakupu. Z tego powodu polityka większości firm kurierskich nie zakłada takiej możliwości – byłaby ona bowiem zdecydowanie niekorzystna dla tego typu korporacji.
Kwestia sprawdzenia zawartości paczki przy odbiorze pozostaje jednym z punktów zapalnych w kontaktach na linii klient-kurier. Jest to związane z faktem, iż firmy kurierskie nie mają bezpośredniego wpływu na to, czy dany sprzedawca jest uczciwy, a zamówiony przez klienta produkt zgodny z opisem towaru w sklepie internetowym. Jeżeli więc otrzymałeś od sprzedawcy wiadomość, aby sprawdzić zawartość przesyłki przy odbiorze, pamiętaj, że nie wszyscy kurierzy są upoważnieni do podejmowania takich kroków. Wszystko zależy bowiem od regulaminu firmy kurierskiej, w której są zatrudnieni. Niemniej jednak istnieje sytuacja, w której każdy kurier jest zobligowany zareagować na prośbę klienta, jeżeli ten nalega na sprawdzenie zawartości przesyłki w trakcie jej przyjęcia. Kiedy takie zachowanie może mieć miejsce?
Sprawdzenie zawartości przesyłki – kiedy jest to możliwe?
Zdarzają się sytuacje, w których doręczone przez dostawcę paczki posiadają liczne uszkodzenia – są otwarte, potargane, pogniecione, poobijane, a niekiedy nawet i zalane. Wtedy to, zgodnie z prawem oraz regulaminem firm kurierskich, odbiorca przesyłek może zażądać od kuriera protokolarnego otwarcia paczki, mającej widoczne uszkodzenia. W takiej sytuacji następuje sprawdzenie zawartości oraz stanu towaru w obecności kuriera, a następnie sporządzony zostaje protokół, uwzględniający zaistniałą sytuację oraz opisujący ewentualne uszkodzenia, które dyskwalifikują przesyłkę jako zgodną z zamówieniem. Warto jednak pamiętać, że nawet gdy wyrządzone szkody nie dosięgły wnętrza przesyłki, a doręczony towar jest zgodny z oczekiwaniami, jakie miał odbiorca, obowiązkiem kuriera jest złożenie powstałego protokołu w korporacji, w której jest zatrudniony. W dalszym ciągu może stać się on podstawą do roszczeń ze strony firmy kurierskiej, jeżeli żądanie klienta związane z otwarciem przesyłki, w jakikolwiek sposób naruszyło lub opóźniło pracę przewoźnika.
Niemniej jeżeli odbiorca ma jakiekolwiek wątpliwości, a widoczne uszkodzenia mogą świadczyć o tym, że zniszczeniu uległa nie tylko zewnętrzna paczka, ale i dostarczany w niej towar od sprzedawcy, warto domagać się zweryfikowania sytuacji. Sprawdzenie zawartości – szczególnie wtedy, kiedy wiemy, że przesyłka zawiera drogocenne, kruche przedmioty – jest bowiem o wiele bardziej opłacalne. Wielu klientów zastanawia się także, czy można sprawdzić zawartość paczki za pobraniem? Odpowiedź na to pytanie jest dokładnie taka sama, jak w przypadku paczek opłaconych z góry. W każdej sytuacji istnieje opcja sprawdzenia zawartości przesyłki, wtedy gdy występują ku temu widoczne powody – czyli paczka posiada uszkodzenia.
Sprawdzenie zawartości paczki a zwrot do nadawcy. Czy kurierzy mogą zabrać przesyłkę ze sobą?
Podstawą wielu problemów, związanych z bezprawnymi roszczeniami klientów, co do sprawdzenia zawartości paczki, bardzo często jest mylna interpretacja obowiązków firmy przewozowej. Warto nadmienić, iż w jej kompetencjach leży wyłącznie to, aby przesyłka sprawnie i bezpiecznie dotarła do rąk odbiorcy. W związku z tym odpowiedzialność kuriera spoczywa wyłącznie na przetransportowaniu zamówionego towaru od sprzedawcy do kupującego. Jeżeli więc w trakcie weryfikacji zawartości paczki przy kurierze, okaże się, że znajdujący się w niej produkt jest niezgodny z oczekiwaniami klienta, ewentualny zwrot lub reklamacja powinny odbywać się na warunkach zawartych w regulaminie sklepu internetowego. Wyrażenie zgody na jego zapis następuje wtedy, kiedy usługobiorca decyduje się na finalizację zakupu. Jeżeli więc otrzymałeś przesyłkę, z której nie jesteś zadowolony, wszelkie zwroty i reklamacje załatwiaj bezpośrednio ze sprzedającym. Przede wszystkim jednak przed złożeniem zamówienia zapoznaj się z zasadami, jakie obowiązują w danym e-commerce. Zazwyczaj właściciele oferują swoim klientom zgodnie z prawem 14-dni na odstąpienie od zawartej umowy. Pamiętaj, że kurier odpowiedzialny za doręczenie Twojego towaru, nie jest winny temu, że nie spełnia on Twoich oczekiwań. Nie obwiniaj więc go za to, na co nie ma wpływu!