W jaki sposób monitorować przesyłki?

Należysz do ludzi niecierpliwych, którzy tuż po złożeniu zamówienia rozpoczynają proces żmudnego oczekiwania? A może po otrzymaniu informacji, że paczka jest w doręczeniu, nie opuszczasz okna, aby na pewno nie przegapić wizyty kuriera? Z doświadczenia wiemy, że istnieją jednak o wiele wygodniejsze oraz prostsze metody na monitorowanie paczki. Jak zatem być na bieżąco ze statusem przesyłki i co zrobić, aby wiedzieć kiedy paczka i kurier do nas dotrą lub kiedy wybrać się do Paczkomatu w okolicy? Czytaj nasze rady!

Jak namierzyć paczkę?

Zakupy w Internecie każdego dnia zyskują na coraz większej popularności, chociaż wydawało się, że bardziej się nie da. W związku z tym popularyzacji uległo także korzystanie z ofert firm kurierskich. Aktualnie to właśnie one w przeważającej części są odpowiedzialne za sprawne doręczanie zamówionych towarów do klientów. Poza tym coraz chętniej klienci decydują się na powierzenie kurierowi także indywidualnie wysyłanych paczek. Dzięki temu mogą oni zaoszczędzić czas – w końcu nie trzeba tracić go na dojazd w wyznaczone miejsce i przekazanie przedmiotów drugiej osobie. Tym wszystkim bezpiecznie, szybko i sprawnie zajmie się wyznaczony ku temu pracownik firmy kurierskiej. Jest jednak jeden element, który łączy obydwie sytuacje. W każdej z nich klient jest bowiem zainteresowany przede wszystkim tym, kiedy przesyłka dotrze na miejsce. Zarówno w przypadku nadawców, jak i odbiorców niezwykle cenne jest więc śledzenie przesyłek.

Śledzenie przesyłek w Polsce i za granicą

Obecnie każda firma kurierska, która realizuje swoje zadania zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, umożliwia swoim konsumentom korzystanie z usługi śledzenia przesyłek. Dlatego też jeśli chcemy na bieżąco weryfikować status wysyłki, niezbędny jest numer przesyłki, zwany także numerem przewozowym. W przypadku, gdy to do nas zostaje nadana paczka, czyli kiedy jesteśmy odbiorcami zamówienia ze sklepu internetowego lub od innego podmiotu, za dostarczenie numeru niezbędnego do monitorowania paczki odpowiedzialny jest nadawca. Zazwyczaj w wiadomości przekazuje on numer, za którego pomocą można wygodnie śledzić status przesyłki. Jeżeli korzystasz z usług firmy InPost, możesz liczyć także na mailowe powiadomienie o tym, iż Twoja paczka właśnie wyruszyła w drogę, a także przypomnienie, że wkrótce dotrze. W takiej sytuacji bezpośrednio w wiadomości otrzymujesz też numer przesyłki oraz przekierowanie do strony, na której odbywa się śledzenie przesyłek z InPost.

Jeżeli jednak to my jesteśmy nadawcami, warto wiedzieć, gdzie należy poszukiwać numeru przewozowego. To bardzo istotne, bowiem osoba, do której nadajemy paczkę, z pewnością równie chętnie skorzysta z takiej usługi. Numer przesyłki jest dostępny na etykiecie, która zostaje generowana indywidualnie do każdego zamówienia. W przypadku firmy InPost będzie to 24-znakowy numer, zamieszczony pod kodem kreskowym. Także w tej sytuacji nie omieszkamy mailowo powiadomić o paczce zarówno odbiorcę, jak i nadawcę. Dzięki temu obydwoje otrzymują na bieżąco informacje o tym, kiedy paczka opuści punkt nadania, jak również kiedy kurier podejmie próbę jej doręczenia. Jeżeli więc oczekujesz na przyjście swojej paczki, sprawdź, jak możesz szybko zweryfikować, gdzie się ona znajduje. Śledzenie przesyłek jeszcze nigdy nie było tak proste.

Jak monitorować? Poznaj sprawdzone sposoby!

Na wstępie warto podkreślić, iż możliwość monitorowania paczki zawsze jest bezpłatna – niezależnie od tego, na jaką formę się zdecydujemy. Ponadto usługa ta zakłada zarówno monitorowanie paczek, które kurier dostarcza bezpośrednio do domu, jak i śledzenie przesyłek docierających do jednego z wielu tysięcy Paczkomatów w Polsce. Obecnie można korzystać z tej usługi aż na trzy sposoby! Jak zatem wygodnie śledzić aktualny etap realizacji przesyłki?

Monitorowanie przesyłek na stronie InPost

Podstawowym sposobem na śledzenie przesyłek jest strona internetowa przewoźnika. W tej sytuacji wystarczy odwiedzić stronę firmy, która zajmuje się obsługą nadanej przesyłki, a następnie odszukać na niej przekierowania na zakładkę „śledzenie przesyłek”. Można też skrócić czas poszukiwań, od razu wpisując interesujące nas hasło w wyszukiwarkę internetową. Po wejściu na stronę, klient zostanie poproszony o wpisanie kodu paczki. Gdy zostanie on prawidłowo wprowadzony, usługobiorcy wyświetli się informacja na temat tego, gdzie obecnie znajduje się jego przesyłka. W firmie InPost monitorowanie paczek dostępne jest m.in. na stronie internetowej. Ponadto niezwykle istotne jest to, że oferujemy możliwość śledzenia aż pięciu paczek na raz (idealne jak ktoś robi wiele zakupów)! Wystarczy wprowadzić numery każdej z nich i oddzielić je przecinkami. Po naciśnięciu przycisku „Znajdź”, przed klientem otworzy się lista etapów, jakie przesyłka przebyła (lub jest w trakcie przebywania), aby bezpiecznie dotrzeć w ręce odbiorcy. Jeżeli paczka znajduje się u kuriera, jej status przyjmie formę „wydano do doręczenia”. Nie zapominajmy także o możliwości śledzenia przesyłek w InPost poprzez wiadomość email, która zostaje wysłana przez nadawcę lub przewoźnika. Jest to o tyle wygodne, iż nie zakłada konieczności wpisywania numeru przewozowego – wystarczy nacisnąć przycisk „Śledź paczkę”.

Śledzenie paczki z Chatbotem

Aby otrzymać informację o tym, jak obecnie prezentuje się etap doręczania paczki, można również skorzystać z wirtualnego chatu z naszym niezastąpionym MATem. W takiej sytuacji wystarczy odwiedzić oficjalny fanpage InPostu lub stronę internetową, rozpocząć konwersację oraz poinformować chatbota, iż interesuje nas znalezienie konkretnej przesyłki. Następnie nie pozostaje nic innego jak podać mu numer wyczekiwanej paczki, a on szybko sprawdzi, gdzie obecnie się znajduje nasze zamówienie. Z MATem można połączyć się także z poziomu wiadomości mailowej – zamiast „śledź paczkę” wystarczy wybrać opcję „śledź paczkę z chatbotem”!

Sprawdzanie statusu przesyłki w aplikacji mobilnej InPost Mobile

Ostatnim sposobem na śledzenie przesyłek z InPost, który dodatkowo w ostatnim czasie zyskuje coraz szersze grono zwolenników, jest korzystanie z naszej aplikacji mobilnej InPost Mobile. W tym wypadku każda nadana oraz zamówiona paczka zostaje bezpośrednio powiązana z numerem telefonu usługobiorcy. Automatycznie więc jej numer przewozowy zostaje wprowadzony do mobilnej aplikacji. Aby zyskać nieograniczony dostęp do monitorowania paczki, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację, a następnie zalogować się, podając wymagane dane (jednokrotnie, na późniejszych etapach usługobiorca zostanie już automatycznie zapamiętany). Po uruchomieniu aplikacji przed klientem otworzy się lista paczek z ich aktualnym statusem – od „w trakcie przygotowania”(oznacza, że otrzymano elektroniczne dane o przesyłce, jednak sama wysyłka nie została jeszcze przekazana w nasze ręce), aż po „wydano do doręczenia” czy „gotowa do odbioru” (w przypadku Paczkomatów). Ponadto użytkownik aplikacji zyskuje możliwość udostępnienia numeru przesyłki do obserwowania także innym jej posiadaczom. Dzięki temu każdy zainteresowany może na bieżąco śledzić postęp dostawy. O tym, iż aplikacja InPost Mobile jest najwygodniejszym, pozwalającym uniknąć kolejek do Paczkomatu sposobem na odbiór i nadanie przesyłki… chyba nie musimy już wspominać! Jeżeli jednak jeszcze się o tym nie przekonałeś, koniecznie zaopatrz swój smartfon w naszą apkę i zacznij działać efektywniej.