Korzystanie z usług kurierskich niejako wymusza na klientach konieczność dostosowania się do przepisów obowiązujących u danego przewoźnika. Wśród nich najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie paczki do drogi. Bo choć samo przetransportowanie przesyłki należy do obowiązków wybranej firmy kurierskiej, za dokładne zapakowanie paczki odpowiada już klient. Sprawdźmy zatem, dlaczego kwestia ta jest aż tak istotna oraz jak zapakować przesyłkę, aby doręczenie przebiegło bez żadnych problemów!
Dlaczego prawidłowe pakowanie przesyłek jest tak ważne?
Aby przesyłka dotarła do ostatecznego odbiorcy, niekiedy musi przebyć bardzo długą drogę. Transport kurierski bywa bardzo specyficzny – czasem zanim paczka trafi pod wskazany adres, jest dostarczana przez kuriera do różnych oddziałów oraz sortowni. Każdy z tych etapów może stanowić dla niej zagrożenie, jeżeli wcześniej nie została odpowiednio przygotowana przez nadawcę. Zgodnie z przyjętymi przepisami, to właśnie do niego należy obowiązek zabezpieczenia przesyłki, zanim zostanie przekazana w ręce firmy kurierskiej. Dlaczego jest to tak istotne? Już odpowiadamy!
Niedostarczenie paczki
Firmy kurierskie działają na ściśle określonych zasadach. Regulaminy największych przewoźników krajowych i międzynarodowych wyraźnie podkreślają, że w transporcie najważniejsze jest prawidłowe zapakowanie paczki. Opakowanie powinno być odpowiednio dostosowane do rozmiaru oraz wagi wysyłanych produktów, zaś sama zawartość przesyłki musi być dobrze zabezpieczona na czas transportu. Istotne jest także, by paczka była czytelnie i poprawnie zaadresowana. W sytuacji, gdy którykolwiek z warunków nie zostanie spełniony, kurier ma prawo do odmowy przyjęcia przesyłki. Jeżeli więc uzna on, że paczka nie została poprawnie przygotowana do drogi i stanowi zagrożenie dla innych przewożonych pakunków, może zwrócić ją do nadawcy. Aby więc uniknąć rozczarowania, zawsze warto skrupulatnie zapoznawać się z regulaminami firm kurierskich i przestrzegać ich wymogów.
Uszkodzenie zawartości
W trakcie transportu paczki jej zawartość jest narażona na oddziaływanie wielu czynników zewnętrznych – ze wstrząsami na czele! Źle zabezpieczona zawartość przesyłki może więc ulec uszkodzeniu. W takim przypadku firma kurierska nie ponosi jednak żadnej odpowiedzialności za powstałe szkody. Odpowiednie zabezpieczenie towarów leży bowiem w gestii klienta. Aby więc uniknąć sytuacji uszkodzenia paczki w trakcie przewozu, a tym samym przyczynić się do bezpiecznego doręczenia jej do odbiorcy, nie należy bagatelizować kwestii pakowania oraz dostosować się do wszelkich zasad, przywołanych w regulaminie przewoźnika.
Naliczenie dodatkowych opłat
W przypadku nieprawidłowego zapakowania paczki koszty przesyłki mogą poszybować w górę! Zazwyczaj jest to spowodowane nieprecyzyjnym określeniem wymiarów przesyłki, które nadawca deklaruje w trakcie jej nadawania. Nawet niewielki błąd może sprawić, że firma kurierska zdecyduje się naliczyć dodatkowe opłaty. Kolejnym istotnym parametrem, na który klienci rzadko zwracają uwagę, jest rodzaj opakowania zewnętrznego. Zazwyczaj przewoźnicy wymagają, by przesyłki były nadawane w kartonie o kształcie prostopadłościanu (nie wszystkie! Przesyłki niestandardowe podlegają innej formie pakowania!) Takie paczki podlegają bowiem automatycznemu sortowaniu. Często jednak usługobiorcy decydują się dodatkowo zabezpieczyć karton za pomocą folii stretch. Niektóre firmy kurierskie traktują taką przesyłkę jako niestandardową, której przewóz wiąże się z dodatkową opłatą. I choć w takiej sytuacji klientowi przysługuje złożenie reklamacji, jeżeli zapis ten widniał w regulaminie przewoźnika, zazwyczaj jest on na pozycji przegranej.
Jak zapakować paczkę do wysłania? Poradnik krok po kroku!
Każdy nadawca chce, aby jego paczka została bezpiecznie dostarczona do adresata przez wybraną firmę kurierską. I choć nie ma on bezpośredniego wpływu na samo doręczenie przesyłki, tak naprawdę to wyłącznie od niego zależy bezpieczeństwo przewożonych towarów. Sprawdźmy więc, jak pakować paczkę, aby jej zawartość przetrwała nadchodzącą podróż!
Jaką firmę kurierską wybrać?
Nadanie paczki należy zacząć od wyboru firmy kurierskiej, która będzie odpowiedzialna za jej doręczenie. To bardzo ważne, aby przy wyborze kierować się obowiązującym regulaminem. Dlaczego? Otóż każdy przewoźnik powiada indywidualnie ustalone reguły, ustalające choćby maksymalne wymiary paczki. Dla przykładu: w InPost suma wymiarów standardowej paczki to 220 cm (po ich przekroczeniu jest ona traktowana jako przesyłka niestandardowa). Zanim więc nadawca przystąpi do przygotowywania przesyłki do drogi, powinien zapoznać się z ofertą przewoźników, by móc wybrać jak najkorzystniejszą z nich!
W czym wysłać paczkę?
Pakowanie przesyłek nie jest niczym skomplikowanym, jeżeli przyjmie się odgórną zasadę, iż przesyłka powinna być zapakowana tak, by zawartość była odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniem, a kurier mógł wydać ją odbiorcy w nienaruszonym stanie. To, jakie opakowanie posłuży do przewozu towaru, w dużej mierze zależy od rodzaju wysyłanych produktów. Niewielkie przedmioty można swobodnie wysyłać w foliopakach, które są fabrycznie wyłożone folią bąbelkową. Dla większych zaś podstawowym opakowaniem ochronnym jest kartonowe pudełko.
Trwałe pudełko kartonowe
W trakcie sortowania paczka jest narażona na wstrząsy i upadki z dużej wysokości. Dlatego opakowanie powinno być wykonane z grubego, trwałego materiału (najlepiej trójwarstwowej tektury). Wytrzymałość opakowania należy dostosować do ciężaru i kształtu zawartości, nie przeciążając kartonu, by uchronić go przed rozerwaniem. Warto wziąć również pod uwagę limit wagi, narzucany przez dostawcę. Pudełko nie musi być nowe, warto jednak sprawdzić, czy nie posiada żadnych wgnieceń, dziur czy uszkodzeń po wcześniejszych właścicielach.
Rozmiar dopasowany do zawartości
Ostatnia kwestia dotyczy doboru odpowiedniej wielkości opakowania. Wymiary kartonowego pudełka powinny być ściśle dopasowane do rozmiarów zawartości przesyłki tak, by wewnątrz było jak najmniej pustych przestrzeni. Dobrze dobrany karton uniemożliwia przemieszczanie się przedmiotów, co niweluje ryzyko powstania szkód.
Czym zabezpieczyć zawartość?
W trakcie podróży samochodem dostawczym, losy przewożonych przesyłek w dużej mierze zależą od… zasad dynamiki! Tuż obok wyboru odpowiedniego opakowania, niezwykle ważne jest więc zabezpieczenie zawartości. I choć w przypadku wysyłki produktów miękkich (jak choćby ubrań czy tekstyliów) problem ten jest znikomy, tak w trakcie nadawania przedmiotów delikatnych nie obejdzie się bez dodatkowej ochrony.
Wypełniacze i dodatkowe warstwy ochronne
Do zabezpieczenia wolnych przestrzeni w paczce najlepiej sprawdzą się specjalnie przeznaczone do tego wypełniacze. Może to być zarówno folia bąbelkowa czy poduszki powietrzne, jak i bardziej ekologiczne rozwiązania w postaci papierowych wypełniaczy, startych gazet czy skropaku. Posiadają one właściwości amortyzujące, dzięki czemu ewentualne wstrząsy czy uderzenia nie skoncentrują się bezpośrednio na zawartości. Kolejnym ważnym elementem jest dodatkowa warstwa ochronna na niektórych przedmiotach – szczególnie tych delikatnych, które są podwójnie narażone na ryzyko uszkodzenia. Szklane lub kruche towary można owinąć w folię bąbelkową lub papier. Z kolei ostre krawędzie warto zabezpieczać styropianowymi kostkami lub tekturą.
Jak przygotować przesyłkę od zewnątrz?
Przygotowywanie paczek do drogi należy zakończyć mocną dawką taśmy klejącej! Do pakowania najlepiej wykorzystać grubą, szeroką i wytrzymałą taśmę, która zagwarantuje, że karton nie rozklei się w trakcie transportu czy sortowania. Warto pamiętać, by dobrze zakleić wszystkie łączenia na kartonie 0 nie tylko te tworzące klapę pudełka! Wzmocnieniu powinny ulec również łączenia na dnie kartonu, co zwiększy wytrzymałość pudełka przy cięższych pakunkach. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też pudełko fasonowe, w którym to właściciele sklepów internetowych często wysyłają zamówienia do klientów. Mają one mechanicznie wbudowane zamknięcie, które funkcjonuje nawet bez użycia taśmy pakowej.
Symbole bezpieczeństwa
Na nadawanej paczce zawsze należy umieścić list przewozowy. Jest to warunkiem koniecznym, by przesyłka mogła bez problemu trafić do adresata. Oprócz tego jednak, klienci mogą zdecydować się na zamieszczenie na wieku opakowania tak zwanych znaków manipulacyjnych, które informują o tym, jak należy obchodzić się z paczką. Jeżeli zawartość jest delikatna lub wymaga przewozu w konkretnej pozycji (np. ze ściśle oznaczonym spodem), takie informacje będą bardzo przydatne dla dostawcy i pozwolą dostarczyć paczkę w jednym kawałku.
Pakowanie paczek nie musi być skomplikowane!
Przymierzasz się do nadania przesyłki, ale boisz się, że ulegnie ona uszkodzeniu w trakcie przewożenia? Nasz poradnik z pewnością rozjaśnił Ci nieco tę kwestię! Pamiętaj, że przy wysłaniu paczek najważniejsze jest przemyślane pakowanie. Postępuj więc zgodnie z powyższymi regułami, a gdy pakunek trafi w ręce naszego kuriera, my zajmiemy się resztą! Dzięki InPost Twojej przesyłce nie stanie się żadna krzywda! Sprawdź sam, jakie proste i wygodne jest wysyłanie paczek!