Dowiedz się wszystkiego o płatności za pobraniem

Z roku na rok wzrasta liczba osób kupujących online. W ramach zachęty sprzedawcy oferują klientom atrakcyjne ceny, szeroki wybór asortymentu oraz możliwość dostosowana całego procesu zakupowego pod własne preferencje. Szczególnie dotyczy to kwestii wyboru sposobu płatności oraz metody dostawy. Tak jak jedni wolą z góry opłacić swoje zamówienie za pomocą internetowej bankowości, tak inni korzystają wyłącznie z opcji płatności za pobraniem. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania!

Bezpieczne formy płatności w Internecie

Zasadniczo reguły rządzące handlem elektronicznym niewiele różnią się od tych, które obowiązują w przypadku tradycyjnej sprzedaży. W obu przypadkach mamy do czynienia z zawieraniem transakcji między dwoma stronami: sprzedającym i kupującym. Pierwszy z nich oferuje towary lub usługi, które są przez niego rozprowadzane za pośrednictwem sklepu internetowego. Kupujący zaś to osoba, która może zapoznać się z prezentowaną ofertą, a następnie nabyć oferowane produkty. Finalizacja transakcji polega na uiszczeniu przez kupującego opłaty za usługę. Obecnie może on dokonać płatności na kilka różnych sposobów. Które z nich cieszą się największą popularnością?

Szybki przelew online

Internetowy przelew to prawdopodobnie najpopularniejszy sposób płatności za zakupy online. Jest to forma transakcji obsługiwana przez zewnętrznych dostawców (np. PayU, Tpay czy Dotpay), co zapewnia bezpieczeństwo w trakcie przepływu środków, ograniczając prawdopodobieństwo wycieku danych. Szybkie przelewy internetowe są realizowane natychmiastowo, także w weekendy i święta.

Tradycyjny przelew bankowy

Wśród metod płatności online najczęściej wybieranych przez internautów znajduje się też tradycyjny przelew bankowy. Jest to forma płatności, w której transakcja polega na samodzielnym wprowadzeniu danych do przelewu przez kupującego. W takiej sytuacji musi on jednak liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na zaksięgowanie zleconej płatności.

Płatność kartą

Za zakupy w Internecie można płacić także kartą kredytową lub kartą debetową! W trakcie finalizacji transakcji wystarczy wybrać kartę, jako metodę płatności, a następnie uzupełnić niezbędne dane – w tym imię i nazwisko właściciela, numer karty, datę jej ważności oraz kod zabezpieczający CVV/CVC.

Płatność BLIK

W ostatnich latach na popularności zyskuje mobilna metoda płatności BLIK. Korzystanie z niej jest możliwe dzięki aplikacji banku, którą można zainstalować na urządzeniu mobilnym. W trakcie dokonywania płatności wystarczy wygenerować odpowiedni kod, a następnie wpisać go w wyznaczonym miejscu na stronie sklepu internetowego. Potem pozostaje już tylko potwierdzenie transakcji w aplikacji i pieniądze natychmiast wędrują na konto sprzedawcy!

Wirtualny portfel

Transakcję w sklepie online można sfinalizować również za pomocą wirtualnego portfela (np. PayPal). Aby móc z niego korzystać, należy założyć konto oraz połączyć je z rachunkiem bankowym lub podpiąć do niego kartę płatniczą. W ten sposób portfel będzie cały czas zasilany środkami finansowymi, a klient będzie mógł dokonywać płatności za jego pośrednictwem – bez konieczności wpisywania danych karty ani logowania się do elektronicznej bankowości!

Płatność za pobraniem

Ostatnią z metod, jakimi może zostać opłacona przesyłka, jest płatność za pobraniem. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na zapłaceniu za paczkę przy odbiorze. Dzięki temu klient może opłacić swoje zamówienie gotówką bezpośrednio u kuriera. Płatność za pobraniem zazwyczaj zwiększa cenę przesyłki o kilka złotych. Z drugiej jednak strony jest to forma zapewniająca pełne bezpieczeństwo finansów. Przyjrzyjmy się więc dokładnie tej metodzie!

Metoda płatności za pobraniem – czym jest?

Pobranie, zwane też COD (Cash On Delivery; płatność za pobraniem) to rodzaj przesyłki kurierskiej. W przeciwieństwie do płatności realizowanych online metoda za pobraniem to transakcja, do której dochodzi dopiero po fizycznym otrzymaniu zakupionego towaru. Oznacza to, że pieniądze zostają przekazane sprzedawcy (za pośrednictwem firmy kurierskiej) dopiero po wręczeniu odbiorcy paczki przez nadawcę. Płatność za pobraniem to metoda, z której chętnie korzystają osoby niemające zaufania do sklepów online. Dzięki temu, że mogą zapłacić za towar dopiero po jego otrzymaniu, czują się pewnie i bezpiecznie.

Wady i zalety, jakie ma metoda pobrania

Jak każda metoda płatności, także i metoda pobrania ma swoje wady i zalety. Wśród walorów warto wymienić:

  • bezpieczeństwo dostawy – w tym wypadku klient nie musi obawiać się, że zamówienie nie zostanie do niego dostarczone i będzie musiał rozpocząć czasochłonny proces odzyskiwania pieniędzy,
  • szybkość realizacji – wybór płatności za pobraniem pozwala sprzedawcy natychmiast przystąpić do przygotowania paczki do wysyłki, ponieważ nie musi on oczekiwać na zaksięgowanie wpłaty – zamówienie jest więc realizowane od razu,
  • możliwość rezygnacji – z nieopłaconej paczki o wiele łatwiej zrezygnować, aniżeli z zamówienia, które zostało z góry opłacone,
  • prywatność – opłacanie przesyłek gotówką nie pozostawia żadnych śladów po transakcji, co szczególnie doceniają osoby, które cenią sobie prywatność.

Jeżeli zaś chodzi o wady, jakimi charakteryzuje się metoda pobrania, z pewnością warto wspomnieć o mniejszej dostępności. Nie każdy sklep internetowy decyduje się bowiem na jej wdrożenie. Klient, który chce otrzymać przesyłkę za pobraniem, musi też liczyć się z koniecznością uiszczenia większej opłaty za transport. Płacąc w gotówce, należy też przygotować się na to, że kurier zażąda wyliczonej kwoty.

Kurier – płatność przy odbiorze. O czym warto pamiętać?

Płatność za przesyłkę dopiero przy jej odbiorze to niezwykle bezpieczne posunięcie, dlatego pomimo najnowocześniejszych metod płatności, ten sposób w dalszym ciągu znajduje szerokie grono zwolenników. Niektórzy jednak mylnie interpretują sposób działania tej usługi, zamawiając towary przez Internet z nadzieją, że w razie problemów po prostu nie przyjmą paczki od kuriera. Zakładają oni bowiem, że nie przekażą dostawcy odliczonej kwoty, jeżeli wcześniej nie przyglądną się zawartości pakunku. W rzeczywistości jednak takie pojmowanie jest błędne, o czym jasno mówi regulamin firm kurierskich. I choć w istocie za paczkę płaci się dopiero wtedy, kiedy otrzyma się ją do rąk własnych, nie istnieje możliwość wcześniejszego obejrzenia znajdujących się w niej przedmiotów. Mówiąc wprost: klient nie ma prawa otworzyć paczki do momentu, w którym nie uiści za nią należytej opłaty i nie pokwituje odbioru. Jeżeli jednak coś wzbudza jego niepewność (np. pudełko nosi ślady otwierania lub uległo zniszczeniu), może spisać z kurierem protokół szkody, który w razie czego posłuży jako dowód do złożenia reklamacji.

Jak płacić za pobraniem w Paczkomacie InPost?

Zakupy za pobraniem nie wiążą się jednak wyłącznie z koniecznością oczekiwania na przyjazd kuriera, na który to niektórzy klienci zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić. Z myślą o nich wśród usług firmy InPost znalazła się możliwość opłacenia paczki za pobraniem także w wybranym Paczkomacie InPost! Jak działa płatność za pobraniem w tym przypadku? Tak, jak normalnie! Wystarczy, że w takcie zamawiania produktów ze sklepu internetowego klient wybierze opcję dostawy do wybranego Paczkomatu InPost – tylko bez przedpłaty! Po tym, jak paczka trafi już do maszyny, otrzyma on kod odbioru, z którym musi udać się do maszyny. Po wprowadzeniu go, na ekranie Paczkomatu pojawi się możliwość opłacenia paczki – w przeciwnym razie skrytka nie zostanie otwarta!

Metody płatności za pobraniem w Paczkomacie InPost

Każdy klient zamawiający paczkę za pobraniem do wybranego Paczkomatu ma możliwość jej opłacenia na kilka sposobów. Wśród nich znajdują się:

  • płatność BLIKiem – realizowana poprzez wprowadzenie 6-cyfrowego kodu, wygenerowanego w aplikacji mobilnej banku,
  • płatność przelewem PayByLink – link do opłacenia przesyłki pobraniowej szybkim przelewem znajduje się w wiadomości e-mail, informującej o umieszczeniu paczki w Paczkomacie. Po zaksięgowaniu wpłaty odbiorca otrzymuje nowy kod, z którym musi udać się do maszyny.

Jeżeli chodzi o płatności za pobraniem – możliwości jest naprawdę wiele! Jeżeli więc nade wszystko cenisz sobie bezpieczeństwo transakcji, korzystaj z tej możliwości i zamawiaj paczki pod adres domowy i do pobliskiego Paczkomatu bez uiszczania wcześniejszej opłaty!