Jak najbezpieczniej wysłać drobny sprzęt elektroniczny?

W dobie prężnie rozwijającej się branży kurierskiej dawno zapomnieliśmy już o tym, jak uciążliwe bywa dostarczenie paczki na własną rękę. Z pewnością sposobność tę najbardziej doceniają właściciele sklepów internetowych – w końcu ich działalność polega głównie na sprzedaży i doręczaniu zamówień do usługobiorców. Niemniej jednak z usług kurierskich chętnie korzystają też klienci indywidualni. Lecz czasami dla wielu proces przygotowania paczki do wysyłki wydaje się problematyczny. Szczególnie kiedy musimy przesłać wartościowy sprzęt, jak np. laptop, tablet, telefon. Jak zatem przygotować się do wysłania drobnego sprzętu elektronicznego? Sprawdź nasze rady!

Jak przygotować drobny sprzęt elektroniczny do wysyłki?

Przygotowywanie paczek dla kuriera zazwyczaj rządzi się podobnymi zasadami – wystarczy znaleźć opakowanie, które skutecznie ochroni wysyłany towar przed niepożądanymi zdarzeniami, jakie mogą mieć miejsce w trakcie transportu. W przeważającej liczbie sytuacji takie podejście wystarcza. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy to wysyłany towar jest niezwykle delikatny i drogocenny – jak wtedy, gdy zawartość paczki stanowi drobny sprzęt elektroniczny. W takiej sytuacji chcemy, aby paczka dotarła bezpiecznie. Transportowanie elektroniki za pośrednictwem firmy kurierskiej jest możliwe wyłącznie w momencie, w którym została ona odpowiednio przygotowana do drogi przez wysyłającego. Pierwszą i najistotniejszą zasadą, której pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować, jest konieczność wyłączenia sprzętu przed ulokowaniem go w opakowaniu. Ponadto urządzenia elektroniczne, takie jak laptop, telefon komórkowy, tablet czy inne sprzęty, dodatkowo powinny zostać zabezpieczone przed nieprzewidzianym włączeniem się w czasie transportowania. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby w trakcie pakowania elektroniki usunąć baterie, a następnie zapakować ją w osobną folię i umieścić w oddzielnej części paczki. Tak samo należy postąpić ze wszystkimi kablami czy zasilaczami. Dzięki temu przedmioty będą mogły zostać bezpiecznie przewiezione do miejsca docelowego.

Nie da się ukryć, iż urządzenia elektroniczne są niezwykle delikatne – łatwo zepsuć je już w trakcie samego użytkowania, nie wspominając nawet o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na nie w trakcie przewożenia przesyłki kurierem. Jeżeli więc planujesz wysłać drobny sprzęt elektroniczny, nie zapomnij odpowiednio go zabezpieczyć już na etapie pakowania. Jak to zrobić, aby przesyłka była bezpieczna?

Zabezpieczenie przesyłki zawierającej sprzęt elektroniczny

Jeżeli w grę wchodzi wysyłka delikatnego towaru o dużej wartości, czyli większości drobnych sprzętów elektronicznych, niezwykle ważne jest zachowanie podwójnej ostrożności. Finalny przebieg transportu w dużej mierze zależy od tego, jak klient przygotuje do niego sprzęt. O ile w przypadku fabrycznie zapakowanych produktów kwestia zabezpieczenia paczki nie jest tak problematyczna – wystarczy bowiem wykorzystać oryginalne opakowanie – o tyle gdy mamy do czynienia z indywidualnie nadawanym towarem, sprawa może być nieco bardziej skomplikowana.

Jak bezpiecznie przygotować paczkę do wysyłki?

  • Odpowiednie zabezpieczanie – w takiej sytuacji najlepiej ciasno zabezpieczyć wysyłane urządzenie elektroniczne za pomocą przylegającej tektury lub owinąć je folią bąbelkową. Tak przygotowany sprzęt najlepiej umieścić w pudełku, którego rozmiar jest jak najbardziej zbliżony do wymiarów wysyłanej elektroniki. Ponadto zalecane jest, aby pudełko, w którym umieszczone zostają drobne urządzenia elektroniczne, miało standardowy kształt. Wtedy bowiem uproszczona zostaje cała droga jego sortowania i przewożenia. Dostosowanie opakowania jest niezwykle ważne, ponieważ tylko wtedy można uniknąć powstania pustych przestrzeni, które sprzyjają przemieszczaniu się przedmiotów w transporcie.
  • Uzupełnij pustą przestrzeń – każdą lukę paczki musimy też odpowiednio wypełnić, poprzez zastosowanie specjalnych wypełniaczy do pakowania. Wysyłając delikatne urządzenia, najlepiej skorzystać ze sprawdzonych, trwałych materiałów. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyścielić dno pudełka delikatnymi, miękkimi materiałami lub folią bąbelkową. Dobrym rozwiązaniem jest też wcześniejsze zabezpieczenie krawędzi sprzętu oraz pustych miejsc opakowania za pomocą styropianu, pianki, folii czy foliowych poduszek powietrznych. Jeżeli paczka nie jest wysyłana profesjonalnie, czyli jej odbiorcą nie jest klient, a ktoś z rodziny lub znajomych, do zabezpieczenia telefonu, laptopa czy tabletu można spokojnie użyć materiałów codziennego użytku – jak choćby ścierek, ręczników czy nawet zrolowanych serwetek. Dzięki zniwelowaniu pustych przestrzeni wysyłany sprzęt jest o wiele mniej podatny na uszkodzenia.
  • Obklej karton do wysyłki taśmą – dobrze zapakowana i zabezpieczona przesyłka to taka, która po naciśnięciu nie ulega odkształceniu – tylko wtedy możesz mieć pewność, że nadawane przesyłki są odpowiednio przygotowane do drogi. Wtedy pozostaje Ci już tylko zaklejenie przesyłki wytrzymałą taśmą – najlepiej zrobić to kilkukrotnie – oraz podjęcie decyzji o tym, która firma kurierska zajmie się jej transportem. Po wyborze przewoźnika nie zapomnij jednak o jeszcze jednym, bardzo ważnym kroku, jakim jest kwestia ubezpieczenia przesyłki.

Ubezpieczenie paczki- dlaczego warto?

Skoro już wiesz, jak zapakować telefon do wysyłki, jak odpowiednio zabezpieczyć tablet oraz że wysyłając laptopa, należy osobno zapakować przeznaczoną dla niego ładowarkę, z pewnością zainteresuje Cię możliwość ubezpieczenia paczki u przewoźnika. Zazwyczaj standardowe przesyłki kurierskie są z góry objęte ubezpieczeniem na różne kwoty, które mogą się różnić w zależności od firmy, np. InPost oferuje ubezpieczenie do 5000 zł. Dlatego też, jeżeli wysyłany przez Ciebie sprzęt przekracza tę kwotę, powinieneś zastanowić się nad wykupieniem usługi gwarantującej dodatkowe ubezpieczenie. Wysyłając drobną elektronikę kurierem InPost, możesz liczyć na ubezpieczenie nawet do 20 tys. zł! Finalny koszt usługi jest uzależniony od sposobu nadania oraz wymiarów paczki. Nie da się zatem nie zauważyć, iż jest to niebywale atrakcyjna oferta dla tych, którzy potrzebują wysłać kurierem delikatne przedmioty. Pamiętaj jednak, że zabezpieczanie drobnej elektroniki zaczyna się już na etapie pakowania przesyłki. Na Twoich barkach spoczywa więc obowiązek przygotowania towaru do wysyłki tak, by był on odporny na wstrząsy i uszkodzenia, jakie towarzyszą paczkom na pace samochodu dostawczego. Firma kurierska InPost od lat zajmuje się profesjonalną obsługą przesyłek kurierskich, zarówno wśród klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Jeżeli na co dzień zajmujesz się sprzedażą elektroniki, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, skrojoną na potrzeby branży e-commerce. Gwarantujemy, że z nami możesz wysyłać każde, nawet najbardziej wymagające towary!